Pokuta Volkswagena. Rozdają pieniądze właścicielom aut

Najpierw kasa, później rozwiązanie problemu – tak chce postąpić w USA Volkswagen, który od pewnego czasu ma kłopot ze swoimi czterocylindrowymi dieslami emitującymi za dużo szkodliwych gazów. Oto pierwsza odsłona rekompensaty.

2.0 TDI
2.0 TDI (o2.pl, Mateusz Pietruszka)

Klienci, którzy są posiadaczami auta objętego aferą, dostaną dwie karty. Pierwsza z nich będzie przedpłacona na 500 dol. Będzie można nią płacić wszędzie – działa tak jak każda zwykła karta płatnicza. Kolejne 500 dol. (lub maksymalnie 750 dol.) klienci otrzymają do wykorzystania w salonach Volkswagena. W taki sposób zapłacą za naprawy, akcesoria czy gadżety.

Kolejne dolary pojawią się przy odkupieniu auta przez dealera i sprzedaży nowego. Według serwisu thetruthaboutcars.com Volkswagen obiecał dealerom, że gdy ktoś będzie chciał im sprzedać samochód z czterocylindrowym dieslem objętym programem naprawczym, dołożą do ceny, jaką otrzymałoby się przed aferą. Z kolei klienci dostaną nawet 2 tys. dol. jeśli zechcą kupić kolejne auto VW z silnikiem Diesla.

Póki co nie wiadomo, jak będzie wyglądać podobna akcja w Europie. Volkswagen przez aferę ma naprawdę gigantyczne kłopoty. Jak donosił swojego czasu Reuters, w Europie wstrzymano sprzedaż aut wyposażonych w trefne silniki o oznaczeniu EA 189. Ich elektronika wykrywała procedurę testowania emisji szkodliwych gazów, co miało bezpośredni wpływ na wyniki pomiaru. Według najnowszych informacji chodzi o 11 mln aut na całym świecie, z czego 8,5 mln sprzedano w Europie.

O aferze Volkswagena wie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wszczęto już postępowanie w tej sprawie. Mają zostać zbadane m.in. materiały reklamowe oraz rzeczywista emisja szkodliwych gazów. Po przeanalizowaniu danych UOKiK stwierdzi, czy Volkswagen wprowadzał swoich klientów w błąd. Jak donosi PAP, urząd ma też monitorować przebieg wprowadzanych przez koncern działań naprawczych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić