Polacy kochają Unię Europejską. Najbardziej na kontynencie

32

Najnowszy sondaż pokazuje, że postrzeganie Unii Europejskiej przez Polaków jest więcej niż dobre. Natomiast w krajach zachodnich rośnie liczba eurosceptyków.

Polacy kochają Unię Europejską. Najbardziej na kontynencie
(Pixabay.com)

Wynik sondażu nastrojów w Polsce jest klarowny. Z badań przeprowadzonych w 10 krajach Unii przez Pew Research Center wynika, że aż 72 procent Polaków jest zadowolonych z członkostwa w UE. Wspólnotę postrzega negatywnie tylko 22 procent respondentów. Nasz kraj wypadł w tym rankingu zdecydowanie najlepiej. Gdzie indziej już tak różowo dla Brukseli nie jest.

Być może Brexit to dopiero początek problemów Unii Europejskiej. W pozostałych krajach, w których przeprowadzono sondaż, średnio 51 procent ludzi jest zadowolonych z pozostawiania w UE. 42 procent chce, żeby pełnia władzy wróciła do ich kraju. Najgorzej pod tym względem wypadła Grecja, gdzie aż 71 procent ankietowanych wyraziło swoje niezadowolenie z faktu przynależności do Wspólnoty, a 27 procent było z tego faktu zadowolonych. Podobnie jest we Francji - 61 procent do 38 procent. Dalsze miejsca w rankingu eurosceptyków zajmują kolejno - Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy, Holandia, Szwecja, Włochy i Węgry.

Specjaliści zapytali też Brytyjczyków o wynik referendum. Większość respondentów opowiedziała się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Z kolei z ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą TNS wynika, że aż 43 procent Brytyjczyków chce opuścić UE, a 41 procent się temu sprzeciwia. Jak jest naprawdę? O tym przekonamy się już 23 czerwca.

Autor: Arkadiusz Puz

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić