Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Polacy kupują coraz więcej antydepresantów. Mamy problem?

10
Podziel się:

Zażywamy coraz więcej leków antydepresyjnych. W zeszłym roku kupiliśmy aż 19 mln opakowań, wynika z informacji zebranych przez firmę monitorującą rynek farmaceutyczny IMS Healthy.

Polacy kupują coraz więcej antydepresantów. Mamy problem?
(Shutterstock.com)

W 2015 r. na antydepresanty wydaliśmy 301,2 mln zł. W 2014 r. zostawiliśmy za nie w aptekach 22 mln zł mniej, a w 2013 r. – prawie 36 mln zł . Z najnowszych danych wynikach, że w ubiegłym roku na depresję w Polsce leczyło się aż 1,58 mln osób.

To dowód na to, że problem zaburzeń psychicznych rośnie. Prócz depresji antydepresantami na receptę leczymy nie tylko nerwice, czyli zaburzenia lękowe. Psychiatrzy zalecają je też osobom, które np. nie czują się na siłach w dostosowaniu się do nowego miejsca pracy.

Lekarze rozdają antydepresanty niczym cukierki. Pacjentom nieraz bardzo trudno dostać się na fachową psychoterapię, a jej efekty nie są tak szybkie, jak po zażyciu leku . Natomiast psychiatrzy często z przyzwyczajenia przepisują stare i niekoniecznie dopasowane do indywidualnego przypadku tabletki.

Tworzą się długie kolejki do fachowców, a wycena psychoterapii jest wyjątkowo nieoszacowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia- czytamy w Rzeczpospolitej słowa prof. Piotra Gałeckiego, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii i kierownika Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:

Sprawdź, czy masz depresję

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
jac
5 lata temu
brawo tylko tak dalej
MójNick
6 lat temu
Smacznego.
Tacke pulcke
6 lat temu
1,450 /mc.wypłata.. opłaty stałe/zmienne/vaty sraty ..1000/mc...5000+,13,500+ dla władców mordoru..renciści 2 zł podwyżki..Egon Klawo jak cholera..nic tylko się zaćpać Zielona wyspa Bolka..z baśni 1001 nocy...Tak trzymać..a jak tan nasze 100..milionów..Towarzyszu Bolesławie..?
TakNie
6 lat temu
Ja na okres zimowy stosuje Depresanum, brałam kiedyś tabletki od psychiatry na "poprawę nastroju" ale szkoda mi było na wizyty wydawać po 160 zł , więc wygooglałam sobie że istnieje coś takiego jak depresanum, kosztują dwie dychy i są bardzo dobre, oczywiście biore je max dwa miesiące w roku, kiedy jest szaro i ogólnie nastrój jest obniżony. Depresje i inne nie biorą się z niczego, ja mam nerwicę lękową( do opanowania ale psuje humor i utrudnia życie) ale jak tak patrze to ludzie mają w większości depresje z niczego innego jak z braku kasy. Mała wypłata a opłaty duże, człowiek by chciał coś kupić, a żyje jak dziad, nawet nie od 1 do 1 a od 1 do 15 a potem aby na chleb było. I jak tu nie mieć depresji jak np. osoby pracują na kasie za 1400? lub nawet za mniej w mniejszych miastach, na zlecenie dostają np.1000 zł za miesiąc pracy, też bym popadła w drepresje ale całoroczną. Mi kasa zawsze pomaga na depresje :-) dlatego nie wyobrażam sobie życia za najniższą krajową i walki o byt co dzień
ytui67
6 lat temu
smutne........... chyba se łykne jakieś tabletki na depreche
kwch
6 lat temu
Ludzie biorą kredyty na 30 lat, jeszcze nie daj Bóg we Frankach i takie są tego efekty.
AYURWEDA
6 lat temu
Nie daj się zjeść grzybom CANDIDA !!! I negatywnym odziaływaniem ich neurotoksyn na układ nerwowy,mózg i resztę organów. Dysfunkcje organizmu w większości przypadków jest spowodowane podstępnym działaniem CANDIDY...od tego zaczynają się inne czynniki chorobowe które pacyfikują organizm...
będziesz ,, Z...
6 lat temu
,, Kto się leczy- krótko żyje,, to przysłowie znali już nawet w starożytnym Rzymie. Prawda jest taka ,że lawinowo przybywa w Polsce ludzi w przedziale wiekowym 35-45 lat wypalonych fizycznie i psychicznie przez legalnie przepisane przez lekarza leki psychotropowe. Po kilku latach brania człowiek staje się zwykłym kaleką psychicznym jak to w USA mawiają tzw ,,ZOMBIE,.,Inna sprawa to bardzo duża liczba ciężkich wypadków drogowych spowodowanych przez ludzi leczących się psychotropami. Bo jak psychotrop znosi lęk to się kierowcy wydaje ( złudnie) ,że np zdąży wyprzedzić ,zmieści się przed nadjeżdżającym z naprzeciwka TIR-em itp
ana
6 lat temu
Najpierw selfie a potem leki czy leki a po nich selfie??
wertyu
6 lat temu
dziś wiem że za atakiem stoją niemieckie firmy farmaceutyczne ,,
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić