o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Polacy tęsknią "za starym". Chcą tego dla swoich dzieci

45
Podziel się

Dwóch na trzech pytanych uważa, że uczniowie skorzystają na powrocie do systemu 8-klasowego.

Polacy tęsknią "za starym". Chcą tego dla swoich dzieci
(Andrzej Wiernicki / FORUM)
bDUrBuPV

*Blisko połowa rodziców boi się kosztów kolejnej reformy, ale chce likwidacji gimnazjów. *Przynajmniej wśród 12 tys. użytkowników e-dziennika, ankietowanych przez informatyczną firmę Vulcan. Dlaczego? Sentyment.

System był dobry. Prawie 44 proc. ankietowanych pamięta ośmioklasową podstawówkę ze swojego dzieciństwa i dobrze ją wspomina. Ich zdaniem trzeba do tego powrócić - tłumaczy "Rzeczpospolita".

Chcą przywrócenia 8-letnich podstawówek i 4-letnich liceów. 64 proc. rodziców uważa taką zmianę za korzystną dla swoich dzieci. Rozumie to ekspert od pedagogiki z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

bDUrBuPX

W potocznym myśleniu o szkole dominuje pamięć własnych doświadczeń. Pokolenie rodziców dzisiejszych uczniów szkoły podstawowej samo chodziło do szkoły ośmioletniej. Nie widzą w takiej edukacji niczego złego, bo sami ją przetrwali – komentuje prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz.

Wśród tych chcących powrotu dawnego systemu aż 78 proc. boi się pogorszenia jakości edukacji w okresie przejściowym.

Autor: Jan Muller

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUrBuQd
bDUrBuQy
KOMENTARZE
(45)
asa
5 lata temu
Z perspektywy czasu stwierdzam,że osmioklasowa podstawówka była najlepszą rzeczą w PRL-u.Poziom był nieporównywalnie wyższy niż teraz w gimnazjach-widzę to po moich dzieciach-no ale trzeba było zmałpować z zachodu i mamy to co mamy...testy,klucze i inne pierdoły-a dzieciaki na tym cierpią...przykre...
83
5 lata temu
Tylko w Polsce topi się pieniądze w tak wyrafinowany sposób.Kraj cholernych reformatorów szastających kasą.
Emerytka
5 lata temu
Zaczynałam naukę w szkole w systemie 7-klasowej podstawówki, po której można było iść do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, albo 5-letnich liceów: ekonomicznego i pedagogicznego, 5-letnich techników, albo 2-letniej szkoły zawodowej. Mój rocznik był pierwszym, który w całości podlegał nowemu systemowi oświaty z 8-klasową podstawówką (młodzież z rocznika przejściowego urodzona w pierwszych sześciu miesiącach i nie planująca dalszej nauki w liceach ogólnokształcących, pedagogicznych i ekonomicznych mogła zakończyć naukę w szkole podstawowej na siódmej klasie, pozostali musieli kończyć szkołę 8-klasową). Przez kilka lat przed reformą i w pierwszych dwóch latach nowego systemu w okresie wakacji szkolono nauczycieli na kursach, na których wykładali współautorzy reformy i twórcy nowych podręczników. Program nauki był ułożony perfekcyjnie i bardzo spójnie, a podręczniki (takie same używane przez 5 kolejnych roczników)super; wspaniale podana część teoretyczna, świetnie dobrane przykłady.
bDUrBuQz
Gość
5 lata temu
Chodzilam do szkoly 8 klasowej i to był najlepszy system jaki mógł być! Teraz moje córki się męczą w tym chorym gimnazja i pierdoły. Jak nie testy to próbne . Najgorzej gdy mialy przechodzic do innej szkoły do gimnazjum. Przeżyły stres i strach ! Zmarnowany czas na to, zamiast uczyc się w poczuciu b3zpieczenstwa do 8 ej klasy zanim dojrzeją to dalszych zmian.
ONA
5 lata temu
Ludzie, już nigdy nie będzie tak, jak kiedyś! Dzieci, młodzież i dorośli inaczej już myślą, mają inną mentalność. Dostęp do internetu, nowe technologie pozwalają zobaczyć dużo więcej niż w latach 70 czy 80-ych. Pozabierajcie dzieciom wypasione komórki, przyblokujcie dostęp do internetu, to iw gimnazjach się poprawi! Dzieciom trzeba poświęcać swój rodzicielski czas, rozmawiać, bawić się, to i kłopotów będzie mniej!
Najnowsze komentarze (45)
PISLAM OUT!
5 lata temu
polacy to delikatnie pisząc inaczej mądrzy. cała europa przestawia się w edukacji na nowe trendy a pani zalewska i sekta PIS cofa nas do PRL. Tak bowiem oni pamiętają czasy kiedy śpiewało się na apelu " wyklęty powstań ludu pracy" i witało się tow z Komitetów Miejskich pzpr a kuchni było przypalone mleko i pani woźna z kiepem w mordzie.
wer
5 lata temu
Nie da się już pogorszyć poziomu. Sięgnął dna.
Marek
5 lata temu
W USA dzieci dostają tablety a my marnujemy pieniądze na kolejną reformę. Potem zazdrościmy że Nagrody Nobla zbierają Amerykanie. No ale 60% rodziców woli żeby ich dzieci nosiły na plecach 12kg książek zamiast zdobywać wiedzę.
Matka
5 lata temu
Proste pytanie: czy lepiej wykształcona jest młodzież po 4- letnim dobrym liceum czy po 3-letnim? Po 5- letnim technikum czy po 4-letnim? I czy lepiej siedzieć rok dłużej w podstawówce ( bo przecież gimnazjum to dalsza zwykła podstawówka ) czy uczyć się o rok dłużej w średniej szkole?
FRUP
5 lata temu
Jestem może za młody, by się tu wypowiadać,mam dopiero 55 l,ale o ile mnie pamięć nie myli ten system wprowadzał p. Handke i AWS z Krzaklewskim na tylnym siedzeniu ,coś jakby Kaczyński obecnie.Powód był tylko jeden ,zmienić by zapomnieć o komunie.I co teraz jest powodem?,zmienić by zapomnieć, o czym?.A może zmienić ,by wrócić do komuny?,Jarosław czyta biografię STALINA ,jest zauroczony jego dokonaniami,może czasy Stalinowski chce wskrzesić?. Może jesteśmy tak bogaci i tak mądrzy że co roku będzie reforma ?.A może jak nie wiadomo o co chodzi ,to chodzi o pieniądze?.Fakt jest jeden przy reformie idzie coś zajeb.ć dla siebie.
Bolo
5 lata temu
"Szkoła 8 klasowa była super - w gimnazjum jest za wiele testów i klasówek!"Jaki z tego wniosek? Teraz się dzieci uczy a za waszych czasów się je przepychało bo mieliście być (i zapewne jesteście) siłą roboczą po technikum. Taki był plan Moskwy na PRL i został wykonany w 100%. Do lat 60-70 jeszcze mieliśmy inteligencję wykształconą przed wojną która próbowała np. produkować nowoczesne samochody, samoloty itp. a bez przyzwolenia ZSRR projekty umierały (np. Syrena Sport). A wasze pokolenie było pierwszym lub co gorsza drugim pokoleniem które było kształcone w myśl "polsza to mają być robole". Rozumiem że ubolewacie bo wasze dzieci muszą umieć więcej niż wy lub nie umiecie im pomóc w lekcjach ale naprawdę zastanówcie się dlaczego jesteśmy 20 lat do tyłu względem świata?
KAMA
5 lata temu
WRESZCIE PRZESTANĄ PRZYWOZIĆ DO MIASTA TĄ CHOŁOTE ZE WSI KTÓRA NA PRZERWACH TYLKO POTRAFI NA TRAWNIKACH PIĆ PIWO PALIĆ PAPIEROSY I ŚMIECIĆ DOOKOŁA BLOKÓW NIE SZCZEDZĄC JESZCZE UBLIŻANIA STARSZYM LUDZIOM NIECH Z JAKIEJ OPUSZCZONEJ STODOŁY SOBIE ZROBIĄ SZKOŁE NA WSI JAK SIE NIE UMIEJĄ ZACHOWAĆ W MIEŚCIE
ONA
5 lata temu
Ludzie, już nigdy nie będzie tak, jak kiedyś! Dzieci, młodzież i dorośli inaczej już myślą, mają inną mentalność. Dostęp do internetu, nowe technologie pozwalają zobaczyć dużo więcej niż w latach 70 czy 80-ych. Pozabierajcie dzieciom wypasione komórki, przyblokujcie dostęp do internetu, to iw gimnazjach się poprawi! Dzieciom trzeba poświęcać swój rodzicielski czas, rozmawiać, bawić się, to i kłopotów będzie mniej!
bDUrBuQr
Prawda 12
5 lata temu
a ktore to? o to spytajcie swoich dzieci. szczerze, ktory maturzysta moglby samodzielnie teraz stanac na nogi i zapewnic sobie autonomie ekonomiczna w tym kraju? absolutnie zaden. i nikogo to nie bulwersuje bo przeciez PRL-owskie grzyby same byly niesamodzielne cale zycie. a gdyby ktos byl od nich niezalezny to przestaliby byc wazni, a przeciez tylko o to tu chodzi, by pokazac, jak waznym sie jest. zycze, korzystajac z tej okazji, jaka jest mozliwosc opublikowania swoich przemyslen, Polskiemu Hrabianstwu Post-komunistycznemu, by laskawie sie puknelo w glowke z tymi swoimi durnowatymi pomyslami na zmiany bez zmian poniewaz w chwili obecnej mamy coraz wiecej Ukraincow w Polsce, ktorzy zajmuja Panstwowe stanowiska, jak wykladowcow akademickich, a wychowywali sie spiewajac ,,ja Banderowiec, ty Banderowiec" oraz dla ktorych dowodem patriotyzmu jest morderca wlasnej matki, tylko za to, ze byla Polka (patrz hymn Ukrainy, podrecznik Jezyka Polskiego (bo historii juz nie ma :) ))).
Prawda 11
5 lata temu
a moze. wystarczy przekierowac wazkosc z doroslego na dziecko w procesie ksztalcenia. nikt nie jest niezastapiony i nic w zyciu nie jest stale. zamiast tyle piac o metodach ksztalcenia, szanowni nauczyciele, moze zacznijcie piac o tym, ze po prostu wielu z Was potraciloby prace w wyniku jakiejkowiek reformy szkolnictwa bo przeciez ciezko powiedziec by jakakolwiek, w istocie, miala miejsce. po co komus bylaby Pani Jadzia od Angielskiego, ktora uczy na podst. FCE (bo tak bylo w latach 90-ych) oraz ,,kursow doksztalcania zawodowego"? nie byloby programu, nie byloby Pani Jadzi. znalazby sie za to Pan Wojtek, ktory objezdzil caly swiat i zna 10 jezykow obcych i moze swietnie przekazywac swoja wiedze mlodym, ktorzy chca sie uczyc jezykow obcych. nie byloby programu od partii to robiono by programy pod ucznia. i zamiast klasc nacisk na procentowosc zaliczania egzaminow, kladzionoby nacisk na umiejetnosci i wiedze, ktore w zyciu sa potrzebne.
nnn
5 lata temu
Trzeba zrobić cokolwiek, byle nie uczyć dzieciaków pod klucz i pod kątem różnych testów. Skutek jest taki, że w szkole średniej nie potrafią dodawać ułamków. A niektórzy nie potrafią czytać. To jest chore!
GUN-freedom
5 lata temu
Nie ma wejścia do tej samej wody. Tylko prywatyzacja może uzdrowić sytuację w szkolnictwie- na początek w szkolnictwie wyższym. Oczywiście obniżenie podatków musi za tym pójść. Tylko małe jednostki edukacyjne są w stanie dostosowywać się płynnie do warunków rynku pracy i w ogóle do życia w nowoczesnym świecie. Edukacja publiczna to ponad 1MILION pracowników budżetówki... jakim cudem dzisiaj w edukacji pracuje 1milion ludzi gdy w czasie wyżu demograficznego pracowało niespełna 800tys. osób? Klasy po 34osoby.. klasy A,B...aż do O (14-16 klas z jednego rocznika). 3 zmiany pierwszy dzwonek 7.10 ostatni 19.45- 2800 uczniów do mojej szkoły chodziło. A teraz? Może 400. I kto tego molocha będzie utrzymywał i po co? COFAMY się w jakości edukacji- to już nawet nie jest stanie w w miejscu!
Prawda 10
5 lata temu
kojarzy mi sie z Zydowskimi nowobogackimi w Lodzi. i jak duzo krzyczy to wyslac to do szkoly muzycznej. potem bedzie sie wydzierac na ludzi w garniturach w operze i jeszcze mu beda za to placic! jak lubi liczyc pieniadze, ptaki na lace, zebry na ulicy czy nitki na wrzecionie to wyslac to na matematyka. w najgorszym wypadku bedzie ksiegowym i tez bedzie szczesliwy. jak interesuje sie swoimi emocjami, analizuje przyczyny zachowan roznych ludzi to wyslac to na psychologie. odwidzi sie to zawsze moze zostac pisarzem, najgorzej to dziennikarzem. interesuje sie religia to na ksiedza, zakonnika. interesuje sie klockami lego to na polibude. rzezbi, lepi, rysuje, maluje to na asp. ale nie do kolejnej x-letniej szkoly podstawowej, gdzie dzieci pierdza w stolki robiac mase glupot, ktore w ,,poczuciu" PRL-owskich grzybow sa dobre bo za ich czasow to bylo dobre bo tak im przeciez powiedziano wiec tak musialo byc. tak ciezko sobie wyobrazic, ze moze byc lepiej?
Prawda 9
5 lata temu
w Polsce szkolnictwo bylo, jest i bedzie dnem nie dlatego, ze Pani Krysia od biologii brzydko pachnie, a Jas z drugiej lawki woli ogladac gole baby pod zeszytem, czy dlatego, ze Pani Asia, mama Ani z 3c, woli miziac sie z kochankiem niz wychowywac corunie bogatego meza a dlatego ze nie jest skoncentrowane na zainteresowaniach mlodego czlowieka. to, ze ma 13 lat, nie znaczy ze g. moze i nalezy go traktowac jak przedmiot. moze przeprowadzic inicjatywe obywatelska, moze wziac slub, moze aplikowac o przyjecie na studia wyzsze. owszem, moze, tylko po co ma to wiedziec, skoro jak jest taki glupi to juz sprawia klopot? jak zmadrzeje, to moze byc jeszcze wiekszy klopot wiec lepiej niech pozostanie taki glupiutki. majac 13 lat, a nawet i 5 lat moze swietnie wiedziec, co tak naprawde chce robic. i jesli kopie te pilke to niech ja kopie. wyslac to do klubu sportowego i niech robi kariere. bedzie drugim Lewandowskim, a moze pierwszym Kowalskim... albo lepiej jakims Staropolskim bo Kowalski
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić