o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
 • Quizy
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Polacy wśród 10 najszybciej wymierających narodów świata. W 2050 będzie tragedia

119
Podziel się

Według wyliczeń ONZ większość z pierwszej dziesiątki państw na liście znajduje się w Europie Wschodniej.

Polacy wśród 10 najszybciej wymierających narodów świata. W 2050 będzie tragedia
(iStock.com)
bDUAMlVN

Nasza część kontynentu szybko pustoszeje. W trzech następnych dekadach nastąpi prawdziwa depopulacja, donosi serwis "Quartz". Nadchodzącą katastrofę można powstrzymać zwiększeniem liczby imigrantów, ale to aktualnie dla władz wielu krajów kontrowersyjny temat. Jako najbardziej zagrożone ONZ wymienia tu: Bułgarię, Łotwę, Mołdawię, Ukrainę, Chorwację, Litwę, Rumunię, Serbię, Polskę i Węgry. W każdym z tych państw liczba ludności do 2050 roku spadnie o lub ponad 15 proc.

Wiele państw dawnego bloku komunistycznego Europy Centralnej i Wschodniej zmierza ku olbrzymiemu spadkowi demograficznemu. Co więcej, w ostatnim ćwierćwieczu wiele z nich już doświadczyło bolesnej depopulacji - uważa Tomas Sobotka, badacz wiedeńskiego Centrum Demografii i Globalnego Kapitału Ludzkiego Wittgensteina.

Mowa tu o zmianie niespotykanej w czasie pokoju. Przynajmniej 11 państw od 1989 roku straciło ponad 10 proc. swojej ludności. To m.in. Bułgaria, Rumunia czy Ukraina. Łotwa straciła aż 27 proc., a Litwa 23 proc. Ekspert z Wiednia widzi w tym skutek 3 zjawisk: zmniejszającej się płodności, dużej emigracji i wysokiej śmiertelności.

bDUAMlVP

Zachodnia i południowa Europa przyciągnęła wielu migrantów, co wyrównało malejącą stopę urodzeń, Wschód cierpi zarówno na odpływ ludzi jak i niską liczbę urodzeń - tłumaczy Sobotka.

Zmiana w milionach osób w latach 2017 - 2050. O tyle procent ubędzie ludzi w każdym z wymienionych państw.

 1. Bułgaria - z 7,08 do 5.42 (spadek o 23 proc.)
 2. Łotwa - z 1.95 do 1.52 (22 proc.)
 3. Mołdawia - z 4.05 do 3.29 (19 proc.)
 4. Ukraina - z 44.22 do 36.42 (18 proc.)
 5. Chorwacja - z 4.19 do 3.46 (17 proc.)
 6. Litwa - z 2.89 do 2.41 (17 proc.)
 7. Rumunia - z 19.68 do 16.40 (15 proc.)
 8. Serbia - z 8.79 do 7.45 (15 proc.)
 9. Polska - z 38.17 do 32.39 (15 proc.)
 10. Węgry - z 9.72 do 8.28 (15 proc.)
Zobacz także: Zobacz także: Emigracja wciąż rośnie. Ponad 2,5 mln Polaków za granicą
bDUAMlVV

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUAMlWq
KOMENTARZE
(119)
narody wypart...
3 lata temu
W czołówce kraje o jednolitej strukturze społecznej. Chciałbym żeby w tych badaniach podali, ile w 2050 roku będzie % rodowitych Niemców, Francuzów, Belgów, Szwedów itd. w swoich krajach.
what?
3 lata temu
NARÓD polski nie zwiększy się od IMIGRANTÓW co najwyżej będzie większe zaludnienie. Kto to pisał?
Anonim
3 lata temu
A czy to oby nie liczy się jakość, a nie ilość?!
bDUAMlWr
kloc
3 lata temu
30 lat pomiatania Polakami egoizm i patologia wśród rządzących zrobiły swoje
wnicto
3 lata temu
Mało urodzeń bo mało kasy na koncie. Emigracja bo mało kasy na koncie. Śmiertelność wysoka bo mało kasy w budżetach szpitali.
Najnowsze komentarze (119)
Zbigniew
3 lata temu
Tak i w związku z tym należy jak najszybciej brać kolorowych imigrantów (wiekszość z nich można smiało zaklasyfikować jako odpady genetyczne). I taka to mialy by być Polska AD 2050. Dziekujemy, postoimy....
Brylant
3 lata temu
Czarnobyl daje znać po latach.
Chłodnym okie...
3 lata temu
Też mi wielkie wydarzenie normalna kolej rzeczy trzeba przejsć na źrudła odnawialne i zatrudnić roboty będzie wtedy luz nie potrzeba żadnych imigrantów a co do takiego spadku przecież w PRL był bum urodzeń w latach 70-80 wiec trudno się dziwić skoro dziadkowie w latach 2050 będą umierać ot cała prawda wielkie mi wydarzenie.
wania
3 lata temu
Amerykański środek ochrony roślin Randup wykończy Polskę.Nikt nie kontroluje stężenia tego środka w warzywach owocach i zbożu.
maker
3 lata temu
A co w tym dziwnego? To nie wymieranie populacji, Polacy po prostu wyjeżdżają z tego grajdołka...
pafawag
3 lata temu
Dlaczego ludzie umierają bo jedzenie jest faszerowane trucizną te tanie :( same konserwaty sztuczne zamieniki wzmacniacze smaku i ine paskudstwa :( i jak ma człowiek zyc na takiej truciznie i do tego aluminum i fluor w wodzie pitnej :( masakra
Bodziomaster
3 lata temu
Depopulacja bloku wschodniego to ściśle założony plan biznesowy.Po pierwsze ludzie są zaszczepieni za wcześnie w drugiej dobie po urodzeniu,co powoduje wiele powikłań poszczepiennych.Choroby takie jak autyzm,adhd,cukrzyca dziecięca,oraz zwiększenie obecności wielu nowych chorób nie występujących na początku XX w.Coraz gorsza żywność z wszechobecną chemią w składzie oraz efekt chemtrails.Nie będę tłumaczył co to za zjawisko.W efekcie nie leczenie i występowanie chorób przewlekłych i bogacenia się koncernów farmaucentycznych,oraz złe metody leczenia prowadzą do wymierania
Pol
3 lata temu
To jest wina tego że 2 miliony młodych ludzi z pośród 6 w Polsce, wyemigrowało za pracą, a poprzednia wladza robiła wszystko by ich wyemigrowało jak najwięcej. Przecież obywatele po czterdziestce nie mają już dzieci
bDUAMlWj
Qwertt
3 lata temu
Same bogate kraje
Stary człowie...
3 lata temu
Ja na szczęście tego już nie dożyję, ale obawiam się, że przy obecnej polityce włodarzy naszego kraju wynik ten będzie o wiele gorszy. Kto młody i z odpowiednim wykształceniem wieje z Polski. Wskaźnik urodzeń od czasu 500+ urósł z 1.4 do 1.6 na każdą kobietę.Czyli o wiele więcej ludzi umiera niż się rodzi. A zanosiło się iż będzie normalnie.
Mack
3 lata temu
Na Zachodzie sobie "radzą ". W 2050 będziemy mieć Kalifat Reński, Kalifat Szwedzki, Kalifat Paryski itd. Niemki ,które nie chcą teraz rodzić bo karierę robią , za 30 -40 lat będą rodzić dużo dzieci ale panom z brodami.
as
3 lata temu
Spadek płodności, to jawne ludobójstwo - poszukajcie w sieci!!!
as
3 lata temu
i Ruskich - którzy maczają palce w depopulacji
z autopsji......
3 lata temu
"Wincyj" przymusowych szczepień, "wincyj" buty na porodówkach i trzymania położnic po kilkadziesiąt godzin, nim łaskawie zrobi się cc - z pewnością dzietność wzrośnie ;) buhaha
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić