Jan Muller| 
aktualizacja 

Policzyli siłę nacisku zębów T-Rexa. Mielił nimi kości

16

Nowe badania szczęk najgroźniejszego, przynajmniej w filmach, dinozaura dały niezwykły wynik. Okazuje się, że T-Rex zagryzając ofiarę swoimi zębami dosłownie mielił jej kości.

Policzyli siłę nacisku zębów T-Rexa. Mielił nimi kości
(PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT)

Jakby Tyrannosaurus rex musiał być jeszcze groźniejszy.. Dzięki Gregory'emu Ericksonowi z Florida State University przybył nam kolejny powód by szanować tę prawdawną bestię. Według badania opisanego w nowym wydaniu "Scientific Reports" dinozaur mógł zamieniać kości w proszek. Żadna mu w gardle nie stanęła.

Gryząc robił to z siłą nacisku trzech małych samochodów. Mówimy tu o ponad 3,6 tony - tłumaczy Ericskon.

Czy można to przyrównać do zwierząt żyjących w naszych czasach? Otóż tak. T-Rex gryzł dwa razy mocniej niż największe żyjące dziś krokodyle. Ale one kości nie mielą. To coś, co zaobserwowano u wilków i hien. Dlatego taka zdolność u gada jest czymś niezwykłym.

Po co Rexowi taka siła? Jego dieta składała się często z padłych hadrozaurów czy dinozaurów rogatych. Ich grube kości dostarczały T-Rexowi cennych minerałów i smacznego szpiku. Nawet gdy trafiał na obgryzione już truchło, to mniejsze dinozaury zawsze zostawiały niedojedzone kości. Nie były w stanie ich pogryźć. Gdyby jeszcze tylko nasz bohater miał dłuższe przednie łapy, byłby nie do zatrzymania.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić