aktualizacja 

Polka zatrzymana na chorwackiej granicy

17

Kobieta przejeżdżała samochodem przez granicę z Czarnogórą. Policjanci odkryli, że przewozi radioaktywny izotop radu-226.

Polka zatrzymana na chorwackiej granicy
(Shutterstock/Wikimedia, MaluStudio)

Podejrzany materiał wykryły zamontowane na granicy czujniki. Jak podaje dziennik „Jutarnji list”, Polka tłumaczyła się, że "szklane ampułki znalazła na plaży i nawet nie wie, co to jest". Na przejściu granicznym Karasovići między Chorwacją a Czarnogórą, podczas przejazdu samochodu na rosyjskich tablicach, rozległ się alarm. Monitory do wykrywania promieniowania wykazały bardzo wysoki poziom radioaktywności. Jak się potem okazało, w samochodzie znajdował się niebezpieczny rad-226.

Strażnicy zareagowali natychmiast. Specjalnie przeszkolone jednostki zabezpieczyły pojazd oraz naczynia z izotopem, a na granicy ogłoszono stan wyjątkowy. Jednak gdy zmierzono promieniowanie, jego poziom został oceniony przez specjalistów jak niegroźny dla otoczenia.

Kobieta była obywatelką Polski urodzoną na Krymie. Po przesłuchaniu przez śledczego przewożąca rad spędzi najbliższy miesiąc w areszcie do czasu wyjaśnienia sprawy. Dochodzenie ma wyjaśnić, czy nie doszło do próby przemytu materiałów radioaktywnych.

Autor: Mateusz Kijek

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić