Polska ostro skrytykowana. Przez te decyzje

48

Sytuacja mniejszości seksualnych w Polsce jest gorsza niż w Albanii, Słowacji czy Bułgarii.

Polska ostro skrytykowana. Przez te decyzje
(Marek Zakrzewski/PAP)

*Nowy Raport ILGA-Europe oraz tzw. "tęczowa mapa" Europy nie są dla nas korzystne. *Co roku przedstawiają zmianę prawnej, społecznej i politycznej sytuacji osób ze środowiska LGBT. Określana procentowo (im więcej tym lepiej) ocena dla Polski wynosi w tym roku 18 proc. To najgorszy wynik od 4 lat i znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku (było 26 proc.).

*W Polsce dostało się nowemu prezydentowi za weto wobec ustawy o uzgodnieniu płci. *Wypomniano rządzącym, że wspólnie z Węgrami 3 grudnia 2015 roku zablokowali w UE propozycję Komisji Europejskiej regulującą prawa majątkowe małżeństw i zarejestrowanych związków partnerskich zawartych przez obywateli różnych krajów Wspólnoty.

Negatywna retoryka i sprzeciw wobec starań ruchu LGBT o równość praw stały się szczególnie widoczne w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Próba sejmowej debaty o związkach partnerskich została zablokowana. Osoby publiczne dopuszczają się wypowiedzi uderzających w osoby LGBT, a wyroki sądów wskazują na stronniczość - podsumowuje ILGA-Europe.

ILGA bada sytuację w 49 państwach w Europie. Przygląda się systemom prawnym i lokalnej polityce. Punkty przyznaje się m.in. za prawo do zawierania związków, dostęp do usług, zatrudnienie oraz wolność zgromadzeń. Pod uwagę bierze się też pojawianie się przypadków "mów nienawiści" lub wypowiedzi cechujących się uprzedzeniami lub nawołującymi do dyskryminacji.

Tak wygląda tęczowa mapa Europy w 2016 roku.

Autor: Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić