aktualizacja 

Polska pomoże w walce z ISIS. Jest oficjalna decyzja

49

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW) w operacji Inherent Resolve. Operacja odbywa się w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim. Postanowienie zostało wydane na wniosek premier Beaty Szydło.

Polska pomoże w walce z ISIS. Jest oficjalna decyzja
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)

*PKW zostaną użyte w Kuwejcie i Iraku w okresie od 20 czerwca do 31 grudnia. * Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podaje, że w Kuwejcie zaangażowanych zostanie do 150 żołnierzy i pracowników wojska. Polska wyśle tam też cztery wielozadaniowe samoloty F-16.

Kontyngent w Republice Iraku będzie liczył do 60 żołnierzy i pracowników wojska. Dodatkowo pojawią się siły wydzielone z Wojsk Specjalnych, zadaniem których będzie doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych Sił Zbrojnych Iraku.

Misje - jak zapowiadali przedstawiciele władz - mają mieć charakter szkoleniowy i rozpoznawczy, żołnierze nie będą się angażowali w działania bojowe - informuje TVN24.

*Szef BBN podreśla, że "polskie zaangażowanie jest wyrazem solidarności". *Operacja Inherent Resolve jest operacją wosjkową. Rada Bezpieczństwa ONZ jednoznacznie uznała tzw. Państwo Islamskie za grupę terrorystyczną, która stanowi zagrożenie dla światowego pokoju.

Autor: Izabela Kowalik

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić