aktualizacja 

"Polska przypomina putinowską Rosję" - ostra opinia z Niemiec

Podziel się:

Autorytarna, ograniczona, rasistowska - to nie jedyne słowa krytyki, jakie padły pod adresem Polski na łamach internetowego wydania niemieckiego "Der Spiegel".

"Polska przypomina putinowską Rosję" - ostra opinia z Niemiec
(East News, Darek Nowak)

To nie pierwszy pochodzący zza Odry komentarz do polskiej sytuacji politycznej. Jednak chyba pierwszy, który jest aż tak ostry i krytyczny. Autor zastanawia się nawet, czy obecny w Polsce rząd nie udowadnia, że “potrzeba nowej UE bez Wschodu” - informuje TVN24.

W tekście nie brakuje historycznych porównań. Polaków porównano do byłych mieszkańców NRD, którzy “chętnie biorą zachodnie pieniądze, ale uchowaj ich Boże od zachodnich wartości”. Z ostrą krytyką “Spiegla” spotkał się też minister Waszczykowski i jego stwierdzenie, że Polacy wobec Niemców zbyt długo “zachowywali się jak wasale”.

“Od wyborów powszechnych na jesieni w Polsce zaczęły cofać się zegary”. W ten sposób autor Jakub Augstein krytykuje wprowadzenie ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych.

To co się dzieje w Polsce, to konsolidowanie władzy w stylu putinowskim, tylko szybciej. U Putina trwało to lata, tutaj zajmuje tygodnie czy miesiące. I w Rosji, i w Polsce mamy do czynienia z systemem, w którym tak naprawdę rządzi jeden człowiek. Tam ten człowiek jest prezydentem, więc trzyma się to zasad ustroju. U nas ten człowiek jest w cieniu. W obu krajach parlament i zasady parlamentaryzmu zostały zeszmacone - skomentował sprawę artykułu Włodzimierz Cimoszewicz w rozmowie z Jolantą Pieńkowską w TVN24BiS.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić