Polska rozwścieczyła Putina. "To nowy wyścig zbrojeń"

225

Prezydent Rosji zarzuca Polsce i Rumunii "jawne pogwałcenie traktatów wojskowych".

Polska rozwścieczyła Putina. "To nowy wyścig zbrojeń"
(AFP, Vasily Maximov)

Putina niepokoją postępy w tworzeniu amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Jak informuje TVP Info, rosyjski prezydent stwierdził, że jej rozbudowa oznacza „nowy wyścig zbrojeń”, w który jego państwo nie da się wciągnąć. Jednak równocześnie zagroził, że Kreml „dostosuje własne plany militarne tak, żeby zneutralizować zagrożenie ze strony amerykańskiej tarczy antyrakietowej”.

Niepokój Putina budzą bazy tarczy w Rumunii i Polsce. W czwartek 12 maja w rumuńskim mieście Deveselu zakomunikowano gotowość operacyjną wartej 800 milionów dolarów bazy tarczy antyrakietowej. Na uroczystym otwarciu bazy pojawił się sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, a także przedstawiciele władz rumuńskich i amerykańskich.

Podobny obiekt ma powstać w Redzikowie pod Słupskiem. W piątek 13 maja odbyła się tam oficjalna inauguracja budowy bazy pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda, szef MON Antoni Macierewicz, a także zastępca amerykańskiego sekretarza obrony Robert Work. Baza ma być gotowa w 2018 roku.

Autor: Beata Kruk

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić