aktualizacja 

Polska wykluczona ze strefy Schengen?

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier grozi Polsce negatywnymi konsekwencjami oporu przed przyjęciem imigrantów.

Polska wykluczona ze strefy Schengen?
(Forum/Zuma Press)

Niektóre kraje europejskie, w tym Polska, mogą być wykluczone ze strefy Schengen.

Spowodowane jest to ich niechęcią przyjęcia uchodźców. Konsekwencją odmowy ma być zamknięcie granic w innych państwach Unii Europejskiej - powiedział "Der Spiegel Frank-Walter Steinmeier.

Niemcy oczekują od Polski przyjęcia uchodźców. Zdaniem dyplomaty państwa takie jak Polska nie mogą zmienić wcześniejszych deklaracji, gdyż zaakceptowały przedstawioną przez Komisję Europejską propozycję obrony zewnętrznych granic Unii - informuje rp.pl

Europa jest wspólnotą zbudowaną na gruncie prawa i raz dane słowo się liczy. Nie przeszkadza to oczywiście w poszukiwaniu wyjaśnienia wątpliwości na gruncie prawa jak czyni to np. Słowacja. Ci, którzy odmawiają wypełnienia zobowiązań muszą jednak wiedzieć, że stawką w tej grze są otwarte granice w Europie. Europejska solidarność to nie ulica jednokierunkowa - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Frank Walter Steinmeier szybko zmienia zdanie. W trakcie wizyty ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego pod koniec listopada Niemiec zapewniał, że relacje polsko-niemieckie są bardzo dobre. Najwyraźniej jednak niezbyt stałe.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić