aktualizacja 

Polska zapłaci odszkodowanie za Caracale

200

Dyrektor generalny Airbus Helicopter Tom Enders zapowiedział, że firma będzie domagać się od Polski odszkodowania za inwestycje, które poczyniła w związku z przetargiem na Caracale. Proces w sądzie arbitrażowym może być na tyle długi i skomplikowany, że ewentualną odpowiedzialność za „zakończenie negocjacji” przejmie już przyszły rząd.

Polska zapłaci odszkodowanie za Caracale
(PAP, Grzegorz Michałowski)

Airbus na linii montażowej może mieć już około 10 śmigłowców. Ma podstawy, by ubiegać się o zwrócenie kosztów, które poniósł do tej pory na produkcję maszyn oraz rekrutacje pracowników. Nawet same negocjacje dały firmie po kieszeni – czytamy w "Wyborczej".

Producent musi udowodnić, że to Polska pozorowała negocjacje i działała w złej wierze. To zadanie Airbusowi mogą ułatwić ostatnie działania Antoniego Macierewicza. Minister odrzucił atrakcyjny offset francuski, po czym od ręki kupił śmigłowce Black Hawku w Mielcu.

Polski rząd nie podpisał kontraktu, ponieważ nie był zadowolony z negocjacji offsetowych. Według umowy pierwsze 25 śmigłowców miałoby trafić do Polski w 2017 r. z Francji. Kolejne 50 sztuk byłoby zmontowanych w Polsce.

Firma wydała oświadczenie dotyczące utworzenia w naszym kraju nowych miejsc pracy. Dokument informuje, że Airbus dwukrotnie składał wicepremierowi i ministrowi rozwoju Mateuszowi Morawieckiemu propozycję zatrudnienia przy programie offsetowym nawet sześćiu tysięcy osób.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić