REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
ds06.07.19 (15:18)

Polskie złoto wraca do domu. Z Wielkiej Brytanii przyjedzie 100 ton

NBP chwali się zgromadzeniem 228,6 ton złota. Prawie połowa sztab spoczywa w skarbcu Banku Anglii, ale strona polska zdecydowała się sprowadzić je z powrotem do ojczyzny.
Leszek Szymański / PAP

Połowa polskiego złota wraca do kraju. Kruszec spełnia międzynarodowe standardy czystości i ma postać sztab London Good Delivery. Do tej pory w ramach rozproszenia ryzyka 100 ton było przechowywanych w skarbcu w Anglii. NBP postanowiło jednak sprowadzić je do ojczyzny.

O decyzji najpierw poinformowano stronę angielską. NBP zapewnia, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z harmonogramem zapewniającym bezpieczeństwo operacji. Polskie złoto w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account - każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera.

REKLAMA

NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję pod względem zasobów złota wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu - pochwalił się polski bank centralny.

W polskich skarbcach spocznie ponad 228 ton złota. W tym roku NBP kupiło 100 ton złota, a rok wcześniej 25,7 ton. Zwiększanie polskich zasobów złota ma wzmacniać wiarygodność i zabezpieczać siłę finansową naszego kraju nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Weszli do królewskiego grobowca. Niezwykłe, co znaleźli w środku

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij