Polskim lotniskom grozi paraliż? "To nieuniknione"

15

Porty lotnicze wprowadzają zmiany przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.

Okęcie
Okęcie (East News, wojciech olszanka)

Na Okęciu obowiązuje już zakaz parkowania przed halą przylotów. Służby przeprowadzają bardziej szczegółowe kontrole. RMF 24 donosi, że z powodu zbliżającego się szczytu NATO oraz ŚDM, granice administracyjne lotniska obejmują drogi dojazdowe, na których zainstalowano monitoring rozpoznający numery rejestracyjne pojazdów. Zdaniem Mariusza Szpikowskiego, dyrektora warszawskiego portu lotniczego, system ten pozwoli na wyeliminowanie pojazdów stanowiących zagrożenie.

Jednak w opinii ekspertów, tego rodzaju zmiany mogą raczej doprowadzić do paraliżu, niż do faktycznej poprawy bezpieczeństwa. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podkreśla, że ważniejsze jest obecnie przeciwdziałanie ewentualnym zamachom na etapie, gdy mogą dopiero być planowane. Z kolei doktor Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas wskazuje lotniska w Izraelu jako przykład skutecznie chronionych:

Wcześniej czy później lotniska w Europie będą chronione tak, jak izraelskie porty lotnicze, gdzie wprowadzono tzw. kontrolę pierścieniową. Pierwsze punkty, gdzie służby dokonują wstępnej kontroli, są już kilka kilometrów przed portem lotniczym. Im bliżej lotniska, kontrole są bardziej rygorystyczne i w zasadzie ci, którzy wchodzą do budynku odpraw, to są osoby w pewnym stopniu zweryfikowane. Dzięki temu jest większa szansa, że jeszcze przed terminalem służby wyłapią potencjalne zagrożenie - cytuje wypowiedź Liedla RMF 24.

Z powodu szczytu NATO oraz ŚDM, od 4 lipca do 2 sierpnia zostanie przywrócona kontrola na wewnętrznych granicach Polski. Straż Graniczna apeluje o niepozostawianie bagażu bez nadzoru, ponieważ każda porzucona torba musi zostać sprawdzona przez służby, co może powodować m.in. opóźnienia lotów. Nieuważny właściciel bagażu może otrzymać również mandat w wysokości 500 złotych.

Autor: Beata Kruk

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić