Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Olga Mazur
|
aktualizacja

Potężne trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii

4
Podziel się:

Pierwsze wstrząsy miały siłę 7,8 stopni w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się 95 km na południe od miasta Christchurch. Po nich wyspę nawiedziły wstrząsy wtórne.

Potężne trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii
(PAP/EPA)

Są dwie ofiary śmiertelne. Jedną znaleziono pod gruzami domu w Kaikourze. Drugą jest mieszkaniec Christchurch, który pod pływem stresu miał atak serca.

W Nową Zelandię uderzyło także tsunami. Fale sięgały dwóch metrów, a nie pięciu, jak się spodziewano. Przed ich nadejściem w głąb lądu ewakuowano tysiące osób - donosi BBC.

Ziemia zatrzęsła się 13 listopada tuż po północy lokalnego czasu. W Polsce była wówczas godz. 12.02. Wstrząs miał siłę 7,8 stopni w skali Richtera. Kolejne ruchy ziemi o sile 6,3 stopni sejsmolodzy odnotowali w poniedziałek o godz. 13.45 (1.45 w nocy w Polsce). W sumie doszło już do kilkudziesięciu mniejszych wstrząsów wtórnych. Naukowcy ostrzegają, że mogą one pojawiać się jeszcze przez najbliższe tygodnie, a nawet miesiące.

Sklepowe półki świecą pustkami. Ludzie gromadzą zapasy na wypadek kolejnych wstrząsów i tsunami, które uniemożliwi im wyjście z domu.

Mieszkańcy Christchurch są przerażeni. Wciąż pamiętają tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 2011 r., w którym zginęło 185 osób. Niedawny wstrząs był jednym z najsilniejszych w historii kraju.

Nowa Zelandia leży w „pacyficznym pierścieniu ognia”. To rejon częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanów.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Rom
6 lat temu
Gdyby trzęsienia ziemi i ich skutki nawiedzały kraje bawiące się wybuchami termojądrowymi szybko by się skończyły. Francja, Stany Rosja , Chiny, Korea itd. to im powinny złożyć wizytę skutki ich zabaw.
Otaku
6 lat temu
Skoro tak się boją to może czas na przyjaźń z Japończykami?
andre44a
6 lat temu
szok,polska nie pasuje tak
andre44
6 lat temu
szok,polska nie pasuje tak
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić