o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Powietrze zabija pół miliona Europejczyków rocznie. Dane z Polski przerażają

92
Podziel się

Skóra cierpnie, kiedy się poznaje prawdę o skali zgonów z powodu zanieczyszczeń powietrza. Europejska Agencja Środowiska właśnie ogłosiła wstrząsający raport.

Powietrze zabija pół miliona Europejczyków rocznie. Dane z Polski przerażają
(iStock.com)
bDUjHKth

Brud w powietrzu zabija ponad 500 tys. Europejczyków poniżej 65. roku życia. Europejska Agencja Środowiska (EEA) przedstawiła dane dla 41 państw kontynentu. Informacje dotyczące umierających przedwcześnie Polaków, choć nie są najgorsze w zestawieniu, i tak działają na wyobraźnię.

Polska znalazła się w pierwszej piątce "europejskiej listy grozy". Jesteśmy na miejscu czwartym z 48690 zgonami. Najgorzej jest u naszych zachodnich sąsiadów. Brudne powietrze zabiło w 2014 roku - z tego roku pochodzą dane w opublikowanym właśnie raporcie - ponad 81 tys. Niemców, niemal 80 tys. Włochów, ponad 52 tys. Brytyjczyków i niemal 46 tys. Francuzów.

Z 520 tys. przedwczesnych zgonów aż 487 tys. dotyczy obywateli państw Unii Europejskiej. Z 428 tys. ofiar na koncie (399 tys. z UE) najbardziej zabójcze są toksyczne mikro cząsteczki PM 2.5 (mające mniej niż 2,5 mikrometra średnicy). Na drugim miejscu i trzecim miejscu są dwutlenek azotu i ozon. Odpowiadają odpowiednio za śmierć 78 tys. (75 tys. w UE) i 14 tys. osób (13,6 tys. w UE) - "Le Monde" cytuje dane EEA.

bDUjHKtj
Zobacz także: Zobacz także: Kopciuchy odchodzą w przeszłość. Rząd chce jednak obniżyć koszty ogrzewania

Dane EEA z poprzedniego roku były gorsze. Agencja w raporcie z 2016 roku wymieniała 550 tys. "niepotrzebnych" zgonów. Poprawa jest mała i nieco pozorna. O ile bowiem spadła m.in. liczba przedwczesnych zgonów w wyniku działania cząsteczek PM2.5, to wzrosła liczba Europejczyków zabitych przez dwutlenek azotu. Ten szkodliwy gaz był niesławnym bohaterem afery z zakłamywaniem szkodliwości pracy silników diesla. Niestety dla nas, Polskę, także Włochy, wymienia się jako kraje o największej w UE koncentracji toksycznych mikrocząsteczek.

bDUjHKtp

Niestety, im dalej zagłębiać się w raport, tym dla nas gorzej. Analogiczna mapka, ale dla rakotwórczych benzopirenów (BaP) z punktu widzenia Polaków wygląda wręcz tragicznie. Według EEA, tak duża koncentracja BaP w polskim powietrzu to skutek powszechnego stosowania domowych pieców opalanych węglem i drewnem.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUjHKtK
KOMENTARZE
(92)
ciekawy
4 lata temu
a smieciowe zarcie i wszendobylska chemia wcale ? kto sponsoruje te dziwne badania ?
osa
4 lata temu
ciekawe jak to policzyli ?
benchi
4 lata temu
Zamiast szukać dziury w całym przestańcie jeździć starymi dieslami i palić w piecach czym popadnie!!!
bDUjHKtL
liyo
4 lata temu
Barany a pomyślcie ile paliwa spalają samoloty jakby nie one to ile było by mniej spalin w powietrzu.Pomyślcie ile było by mniej spalin w powietrzu jakby więcej towarów przewozić koleją nie tirami a potem czepiajcie się przeciętnego kowalskiego który do pracy przejeżdża rocznie 6tys km a w piecu pali najtańszym węglem bo zarabiając 1500zł tak tak najniższa krajowa wyznacznikiem pensji za prace a podawanie ze 2000zł to zwyczajne oszustwo bo co z tych 2tys na papierze skoro nie kupię za to chleba to tylko ma lepiej w świecie wyglądać bo zawsze 2000tys to nie 1500) ten najgorszy węgiel to i tak wielki wydatek czy wy myślicie ze ludziom się podoba palić tym szajsem? każdy wolałby ekologiczny gaz który ustawiasz i nic cie nie obchodzi masz ciepło.
Max
4 lata temu
Jak dobrze pamiętam a dobrze pamiętam kiedyś jedzenie to było jedzenie a teraz nastrzykniete gluty z przyprawami aby był jakiś smak byle zysk był duży
Najnowsze komentarze (92)
chce raport
3 lata temu
poproszę teraz o raport ile rocznie zabija proces "usuwania ciąży" w Europie
stefan
3 lata temu
szczepionki trutki , chemitrialis randap , zabija wiecej ludzi, tyle ze wolniej
c
3 lata temu
Chińczycy żyją, mimo że na metr nic nie widzą, taka sadza w powietrzu.
Doktor x
3 lata temu
Lepiej pasowalo by zdjecie kominow bo czuc juz smog
mike
4 lata temu
pobudowali ... ludzie wielkie domy I ogrzewaja byle czym - bo tanio. biedniejsi, bogatsi, czy ich stac czy nie I tak beda palic byle czym,- bo tanio. jezdza zdezelowanymi starymi czy nowymi dieslami - bo tanio. Polak zamiast oszczedzac tam gdzie nie trzeba to glosuje na socjalistow-zlodziei. rzad ktory lupie narod 80% podatkiem od kiedy pamietam. na reke 2500zl to 4200zl koszt pracodawcy, jesli wyda te marne 2500zl na zycie to wyda nastepne 1300zl na podatki jawne I ukryte. czyli z 4200zl w obrocie zostaje jedynie 1200zl. Polak to brzmi dumnie.
Jarosław
4 lata temu
Wszystkie diesle na złom! A Ci co mają TDI mandat!
ank
4 lata temu
Jak Mechanik podczas Przeglądu nie przedmucha wkładu filtra powietrza, a oprze się na wskazaniach przyrządów pomiarowych na postoju, a nie w czasie jazdy, czyli przy ociążeniu silnika, to samochody będą dymić i nic się na to nie poradzi i będziemy nadal ten dym wdychać, zwłaszcza w miastach. Taka prosta czynność jak przedmuchanie sprężonym powietrzem co 5 do 10 tysięcy km, może uratować wiele osób przed skutkami dymienia przez silniki samochodowe. Normy spalin są wyśrubowane, ale co z tego, kłania się praktyka Obsług Technicznych (jak ma sondę Lamda i czujnik zabicia Filtra Powietrza, to nic nie trzeba robić be alarmu, a to wcale nie prawda, trzeba przedmuchać Filtr jak samochód przechodzi OT, a nawe tak bez OT też nie zaszkodzi.
33
4 lata temu
śmieci plastikowe palą , węgiel ukrainski bo tańszy
bDUjHKtD
stefan
4 lata temu
niech jeszcze zmniejszą prędkość do 30 km/h przejeżdżających samochodów przez miejscowość i więcej spalin zostanie w miejscowościach i płucach mieszkańców. samochód płynnie powinien przejechać przez miejscowość i spaliny zabrać za sobą a nie stawać co 50 m na przejściu dla pieszych a babcia z wnukiem niech wdycha moje darmowe spalinki z rurki
popi
4 lata temu
Podobnie, jak w żarówkami energooszczędnymi. Kup to odciążysz elektrownię, ale jej nie zbij bo Cię zabije :)
ed
4 lata temu
Tylko że Niemców jest ponad 2 razy tyle co Polaków. Więc gdyby wynik badań odnosił się do liczby populacji Polska byłaby na pierwszym miejscu.
sfsdfsdf
4 lata temu
co za brednie
egon
4 lata temu
Jak Niemcy pięćdziesiąt lat jeździli na dieslu i palili brykietem ze starych mebli to było OK, jak pozbyli się tych technologii rozpoczęła się nagonka na Polskę. Oczywiście Polska dostarcza liczb do tej manipulacji , liczba chorych na raka jest wszędzie podobna ale w Polsce ludzie umierają częściej niż gdzie indziej z powodu złej opieki medycznej
jacekk
4 lata temu
Brud jakoś można przeżyć, Brudzińskiego nie.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić