aktualizacja 

Pozywają Monsanto za zbrodnie przeciw ludzkości

Kilkadziesiąt organizacji pozarządowych zamierza wspólnie wytoczyć proces Monsanto - największej korporacji produkującej GMO. Twierdzą oni, że firma miała dopuścić się zbrodni przeciwko środowisku i ludzkości oraz popełnić "ekobójstwo".

Pozywają Monsanto za zbrodnie przeciw ludzkości
(flickr.com, Donna Cleveland)

Oskarżenie jest wspólnym dziełem wielu ekspertów oraz organizacji pozarządowych. Jego autorzy chcą udowodnić Monsanto, że firma ta od początku swojego istnienia, tj. od 1901 roku wprowadziła na rynek szeroki wachlarz silnie toksycznych produktów, które trwale zniszczyły środowisko oraz spowodowały ciężkie choroby lub śmierć tysięcy osób. Rozprawa odbędzie się w ramach samozwańczego sądu, którego powstanie protestujący ogłosili podczas ostatniego szczytu klimatycznego we Francji. Ciało to nazwano Trybunałem dla Monsanto.

Trybunał, w którym obywatele świata mogą się zrzeszać przeciwko międzynarodowym koncernom jest ważny. Musimy bronić bezpieczeństwa naszej planety oraz prawa do zdrowego życia. Tylko nasze połączone siły mogą zatrzymać ten masowy przemysł zniszczenia. Dlatego wzywam każdego zainteresowanego sprawą, aby dołączył do nas w postępowaniu przeciwko Monsanto - powiedziała na konferencji prasowej przy okazji szczytu klimatycznego w Paryżu Marie-Monique Robin, autorka książki i filmu "Świat według Monsanto".

Monsanto to międzynarodowy koncern zajmujący się biotechnologią w rolnictwie. Firma jest uważana za pioniera w dziedzinie produkcji żywności genetycznie modyfikowanej. Korporacja zasłynęła m.in. wyjątkowo brutalną akcją wymierzoną w lokalnych rolników, np. w Stanach Zjednoczonych, którym to skażono pola uprawne śmiercionośnymi pestycydami. Sustainable Pulse donosi, że Monsanto stosuje do produkcji żywności m.in. takie trujące środki jak:

PCB - dwufenyl polichlorowany, który w agresywny sposób wpływa na ograniczenie dzietności wśród ludzi i zwierząt.

2,4,5 T - kwas 2,4,5-Trichlorophenoxyacetic to substancja zawierająca dioksyny. Była wykorzystywana przez wojsko amerykańskie podczas wojny w Wietnamie. Powoduje defekty ciała wśród noworodków oraz raka.

Lasso - substancja całkowicie zakazana w Europie.

RoundUp - najczęściej używana substancja chemiczna przez Monsanto. Naukowo udowodniono jej kancerogenność i oficjalnie zaapelowano o jej niestosowanie.

W akcji wymierzonej w Monsanto biorą udział różne podmioty. Wśród nich jest m.in. 21 organizacji pozarządowych. "Rozprawa" odbędzie się w 2016 roku z powództwa takich podmiotów jak m.in. Stowarzyszenie Konsumentów Żywności Organicznej (OCA), Międzynarodowa Organizacja Organicznej Agrokultury (IFOAM), Regeneration International (RI) czy też Millions Against Monsanto. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić