o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Premier Finlandii oskarża Rosję o zakłócanie sygnału GPS

193
Podziel się

Moskwa celowo zagłuszała sygnał GPS w ciągu ostatnich tygodni - zarzucił Juha Sipila.

Premier Finlandii oskarża Rosję o zakłócanie sygnału GPS
(Getty Images, Dean Mouhtaropoulos)
bDTAwnxN

Fiński premier twierdzi, że Rosjanie chcieli pokrzyżować szyki NATO. Mieli zakłócać sygnał GPS podczas największych manewrów Sojuszu Północnoatlantyckiego od czasów zimnej wojny - podaje Reuters.

Możliwe, że Rosja była w to zaangażowana. Moskwa jest znana z posiadania takich możliwości. Zbadamy to, a następnie odpowiemy. To nie jest żart, ale zagrożenie dla bezpieczeństwa lotniczego zwykłych ludzi - powiedział Sipila w wywiadzie dla telewizji Yle.

We wtorek Finowie ostrzegli o zakłóceniach sygnału GPS. Tamtejsza agencja żeglugi powietrznej zgłosiła duże problemy na północy kraju. Wcześniej, w październiku, kiedy rozpoczęły się manewry NATO, o podobnych zakłóceniach alarmowali Norwegowie. Dotykały one nie tylko maszyn wojskowych, ale także przewoźników cywilnych.

bDTAwnxP

Rosjanie nie zajęli jeszcze oficjalnego stanowiska. Jednak ściśle powiązany z Kremlem serwis Sputnik wytknął fińskiemu premierowi rzucanie oskarżeń bez jakiegokolwiek śledztwa.

Finowie nie należą do NATO, ale uczestniczyli w ćwiczeniach Trident Juncture. W operacji brało udział około 50 tysięcy żołnierzy. Wykorzystywali oni 10 tysięcy pojazdów wojskowych, ponad 300 samolotów i statków. W manewrach brali udział przedstawiciele wszystkich 29 krajów należących do Sojuszu. Spoza NATO - prócz Finów - byli także Szwedzi. Ćwiczenia rozpoczęły się 25 października, a zakończyły w minioną środę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTAwnyq
KOMENTARZE
(193)
hyrny
2 lata temu
Uderz w stół, a Rosjanie się odezwą
Jorg57
2 lata temu
Czyli quźwa co: w czasie wojny - przerwa bo nie mamy GPS-u i nie wiemy gdzie atakować? Czy Ci z NATO wiedzą co to mapa (papierowa)?
niefin
2 lata temu
Premier Finlandii może Putinowi naskoczyć na pukiel bo tyle tylko może.
bDTAwnyr
wefd
2 lata temu
zimna wojna.
Nikt
2 lata temu
Nie jestem rosyjskim trolem i tak na mój rozum, jeśli Rosja może zakłócić GPS (a pewnie może), to nie będzie zakłócać w czasie manewrów, Po co zdradzać swoje możliwości ?
Najnowsze komentarze (193)
skaf
2 lata temu
Taki narodek, którym Rosja dała państwo, sam nie wie co ma robic, typowe, jak Polska.
europejczyk
2 lata temu
Władze Rosji, od zakończenia II wojny światowej, w sferze mentalnej są cały czas w stanie wojny w Zachodem. Nie można ich traktować jak normalnego partnera do rozmów, bo oni zwyczajnie kłamią. Trzeba ich traktować jak realnego wroga, który jest się w stanie posunąć tak daleko, jak normalnym ludziom by się nie przyśniło.
Wet
2 lata temu
Fu
Piotr
2 lata temu
A taki bandycki naród jak Polska w kwestii telekomunikacji w bestialski sposób zaatakował niemiecką radiostację w Gliwicach i społeczność międzynarodowa również , podobnie jak eksperci na tym forum ,to potępiła.
Ja wiem
2 lata temu
Mogą sobie ściemniać, ja i tak wiem że Finlandia nie istnieje a to jest wielki, mocarstwowy spisek
hyrny
2 lata temu
Uderz w stół, a Rosjanie się odezwą
obserwator
2 lata temu
Finlandia przez lata pozostająca pod kuratelą Moskwy pokazuje, że ma przywódców z jajami. A było tak miło uściski, uśmiechy w Paryżu i jeszcze wyjechał Trump. Obrońcy demokracji (Macron,Merkel,Putin) mogli spokojnie ustalać nowy porządek, a tu taka Finlandia psuje humor Putinowi.
Olek
2 lata temu
Ja to się dziwię, że cywilizowany świat utrzymuje jakiekolwiek kontakty z bolszewikami.
bDTAwnyj
xxx
2 lata temu
A dlaczg by mieli tego nie robić? Rosjanie na ogól zakłocają manewry NATO zwlaszcza że są pod ich granicami.
lew
2 lata temu
terrorysci cwicza
gonzo
2 lata temu
Putinowi zepsuli by dzień jak by Finowie z NATO wypowiedzieli wojnę a tak to mogą mu naskoczyć gdyż Finlandię by zajął w jeden dzień .
NEMO
2 lata temu
JUŻ sowieckie łotry spod czerwonej gwiazdy ZApoMNIAŁY JAKIEGO ŁUPNIA DOSTALI OD FINÓW A WCZEŚNIEJ O POLSKI
Nieżyj
2 lata temu
Już nie żyje..
Jarema Wiśnio...
2 lata temu
Rosja jest winna wszystkiemu : koklusz, trzęsienia Ziemi, huragany, powodzie i co tam jeszcze żydo-jankeso-lewactwo wymyśli...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić