aktualizacja 

Prezydent nie przyjmie ślubowania trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Dyrektor biura prasowego kancelarii prezydenta, Marek Magierowski, powiedział dziennikarzom, że trzech sędziów, wybranych jeszcze przez Sejm poprzedniej kadencji, nie może być zaprzysiężonych. - Publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie nie jest w tej sytuacji potrzebna - dodał.

Prezydent nie przyjmie ślubowania trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego
(East News, STANISLAW KOWALCZUK)

9 grudnia odbędzie się ostatnie zaprzysiężenie. Julia Przyłębska będzie ostatnim sędzią TK, który złoży w tym roku ślubowanie przed prezydentem. Andrzej Duda nie zamierza odebrać ślubowania od Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka, których kadencje rozpoczęły się 6 listopada.

*W zeszłym tygodniu Trybunał orzekł, że wybór trzech sędziów, który odbył się w październiku, był zgodny z konstytucją. *Według tego postanowienia prezydent powinien niezwłocznie przyjąć ich ślubowania.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oceniał jedynie zgodność ustawy o TK z konstytucją, a w ocenie Kancelarii podstawą wyboru sędziów były przepisy Regulaminu Sejmu, który miał zostać rażąco złamany. Z tego powodu publikacja wyroku jest niepotrzebna, bo prezydent podjął już decyzję i nie zamierza jej zmienić - powiedział Magierowski w TVN24.

Przedstawiciel Rządowego Centrum Legislacji powiedział, że wyrok TK powinien zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw najpóźniej 14 grudnia. Według Kancelarii Prezydenta, decyzje głowy państwa w kwestii sędziów trybunału mogą opierać się jedynie na wyrokach opublikowanych w Dzienniku. Tymczasem, według nieoficjalnych wiadomości “Gazety Wyborczej”, premier Beata Szydło miała zakazać publikacji w departamencie odpowiedzialnym za publikację Dziennika Ustaw.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić