Prezydent zabrał głos. Mocne słowa Andrzeja Dudy

Andrzej Duda, po zaprzysiężeniu ostatniej sędzi Trybunału Konstytucyjnego tłumaczył, dlaczego nie przyjmie ślubowań od sędziów wybranych przez poprzedni Sejm.

Prezydent zabrał głos. Mocne słowa Andrzeja Dudy
(PAP, Jacek Turczyk)

Według Andrzeja Dudy decyzje podjęte przez obecny Sejm są obowiązujące. Chodzi o uchwały stwierdzające nieważność wyboru sędziów TK przez poprzedni parlament. Prezydent tłumaczył, że Sejm to "najwyższy w Polsce organ ustawodawczy wybrany w wolnych wyborach". Dodał także, że stanowi on emanację woli społecznej i skrytykował przedstawicieli mediów, którzy - jak powiedział - "udają, że uchwały sejmowe nie istnieją".

Czy coś jest zgodne z konstytucją, decyduje Sejm i prezydent - powiedział Andrzej Duda.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie Julii Przyłębskiej na ostatniego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Po formalnościach i gratulacjach prezydent Andrzej Duda nawiązał do zamieszania dotyczącego wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Wokół sytuacji związanej z wyborem narosło wiele nieprawd, wypowiadanych przez rożne osoby w mediach i na innych forach. Trzeba powiedzieć sobie jasno i wyraźnie - mieliśmy wybory parlamentarne, które zmieniły scenę polityczną, przekazując w ręce opozycji władzę parlamentarną, która od samego początku polskiej demokracji wyłania Trybunał. Działo się to do tej pory w sposób pluralistyczny. Zasiadali w nim sędziowie wybierani przez większość i do zaburzenia w tej sytuacji miało dojść w tym roku - powiedział prezydent Duda.

Andrzej Duda odniósł się także do sprawy trzech sędziów TK, wybranych przez poprzedni Sejm i wytłumaczył dlaczego nie zamierza odebrać od nich ślubowań.

Tuż przed wyborami poprzednia większość parlamentarna gwałtownie przyspieszyła prace nad ustawą o Trybunale, wprowadzając przepis, który stojąc w sprzeczności z regulaminem Sejmu, dopuścił do wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego w innym trybie. Uznałem wybranie pięciu sędziów przez poprzedni Sejm za naruszenie demokracji - powiedział.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić