Program Enter Enea Festival 2016. Będzie się działo!

1

Przed nami szósta edycja Enter Enea Festival - dwudniowego muzycznego spotkania w plenerze. Repertuar dobierał Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu.

radio.vienna.string.quartet
radio.vienna.string.quartet (Materiały prasowe, Maria Frodl)

*Na koncertach spotkamy się 24 i 25 maja w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim. *Po piątej edycji festiwalowych spotkań, gdzie silną dominantą płynącą ze sceny były teksty Juliana Tuwima i Mirona Białoszewskiego, Leszek Możdżer w swoim programie wraca do czysto muzycznego brzmienia. Możdżer zaprosił na scenę trzy kwartety, orkiestrę, a sam zagra w dwóch muzycznych projektach na trio.

*Tradycyjnie Festiwal rozpocznie koncert młodego lidera z zespołem. *Wieczór zainauguruje Jakub Płużek Quartet, który pięknie łączy faktor młodości i poszukiwania z posłuszeństwem wobec klasyki i korzeni gatunkowych. Na zakończenie tego samego dnia słuchaczy zahipnotyzuje, poruszy i jednocześnie ukoi Zohar Fresco Quartet. Fresco zagra materiał z pierwszej płyty swojego kwartetu pt. „Tof Miriam”, gdzie finezyjnie łączy etniczne brzmienia, żonglowanie rytmem i prawdziwie jazzową improwizację. Pomiędzy klasyką a rdzennym korzeniem uplasować należy koncert wiedeńskich wirtuozów improwizacji na kwartet smyczkowy. Znani ze scenicznej charyzmy bazującej na precyzji wykonania muzycy radio.string.quartet zakończą festiwal, skupiając niczym w soczewce emocje dwóch poprzedzających koncertów.

*Energię publiczności drugiego dnia rozbudzi porywający koncert Nikola Kołodziejczyk Orchestra. *Sam lider, kompozytor, dyrygent i pianista mówi, że zaprosił do dwudziestoczteroosobowego składu muzyków z trzech krajów, o trzech różnych muzycznych zapleczach: klasycznym, mainstreamowym oraz freejazzowym. Na płycie i w scenicznym wydaniu te różnorodne inspiracje układają się jak w kalejdoskopie. W składzie powiększonym o chór ptaków znad Jeziora Strzeszyńskiego zauroczą każdego.

W obydwa wieczory festiwalu na scenie usłyszymy projekty Leszka Możdżera. W tym roku będą to dwa tria. Pierwsze, będące próbą powrotu do idei jazzu środka, gdzie obok Możdżera zobaczymy niemieckiego basistę Dietera Ilga i amerykańskiego, ale zakorzenionego w Polsce perkusistę Erica Allena. Drugie, które poszukiwania kieruje bardziej na tory emocji i impresji, zawsze silnie umocowanych w muzycznym warsztacie. W środę usłyszymy bowiem wspólny koncert Leszka Możdżera, uwielbianej w Polsce czeskiej artystki Ivy Bittowej i Oskara Töröka.

Preludium koncertowych doświadczeń będzie podwójny wernisaż Maurycego Gomulickiego Uznany grafik, fotograf, autor instalacji i krótkich form filmowych został zaproszony przez Katarzynę Jankowiak-Gumną do przedstawienia dwóch projektów Nightflight to Venus w ABC Gallery i Candy Sticks w Visual Parku nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Bilety na Festival dostępne są na portalu Eventim.pl.

PROGRAM Enter Enea Festival 2016 *
*
23.05, godz.19

Maurycy Gomulicki
Candy Sticks - realizacja na terenie Visual Park
Nightflight to Venus - wystawa, ABC Gallery

24.05, godz.19
Jakub Płużek Quartet
Leszek Możdżer/ Dieter Ilg/ Eric Allen
Zohar Fresco Quartet

25.05, godz.19
Nikola Kołodziejczyk Orchestra
Leszek Możdżer/Iva Bittova/Oskar Török
radio.string.quartet

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić