aktualizacja 

Projekt ustawy o TK trafi do śmieci

121

Marszałek Sejmu cofnął projekt ustawy ws. Trybunały Konstytucyjnego do ponownych obrad komisji.

Projekt ustawy o TK trafi do śmieci
(Wikimedia Commons CC BY-SA)

Decyzja zapadła na drugim czytaniu projektu ustawy. Ten zaś powstał po rozpatrzeniu projektów PiS, PSL, Kukiz’15 oraz obywatelskiego projektu zgłoszonego przez KOD. Kiedy ten ostatni wycofał swój projekt, marszałek zdecydował, że całość musi trafić pod ponowne obrady komisji sprawiedliwości i praw człowieka - informuje TVN24.

*To oznacza, że prace nad projektem rozpoczną się od nowa. *Poseł PiS Stanisław Piotrowicz, będący przewodniczącym wspomnianej komisji, oświadczył, że bazowym projektem zostanie ten, który przygotowało PiS.

*Podczas obrad Sejmu nie brakowało emocji. *Wszelkie poprawki opozycji do projektu były odrzucane, a przyjmowane tylko te, które wychodziły od prawicy. Osiem dodatkowych poprawek zgłosił chociażby poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Jak podaje RMF24, poprawki dotyczą m.in. tego, by tylko prezes TK, skład orzekający w danej sprawie albo grupa trzech sędziów mogły występować z wnioskiem o zbadanie sprawy w pełnym składzie Trybunału. Wcześniej proponowano, by takie prawo miał także prezydent i prokurator generalny.

To nie jest projekt kompromisowy, to blokowanie TK - komentuje Borys Budka z PO.

Barbara Dolniak z Nowoczesnej uważa, że projekt można wyrzucić już do kosza. Uważa, że "tylko tyle jest wart". W podobnie negatywnym tonie wypowiada się Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15, który zapowiada, że klub nie poprze projektu w takim kształcie.

Autor: Izabela Kowalik

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić