Albert Kamiński| 

Protest nauczycieli. ZNP przeciw likwidacji gimnazjów

0

Związek Nauczycielstwa Polskiego będzie protestował przeciwko reformie oświaty, proponowanej przez minister edukacji Annę Zalewską. Celem reformy ma być likwidacja gimnazjów. Pikiety odbędą się przed 16 urzędami wojewódzkimi. Ma w nich wziąć udział ok. 25 tysięcy nauczycieli.

import zajawki do CR
import zajawki do CR (wp.pl, Rose Braverman)

Protest ma potrwać godzinę. Dyrektorzy niektórych szkół apelują do rodziców o przyłączenie się do pikiety. Wskazują na apolityczność akcji i na to, że jej celem ma być skłonienie rządu do podjęcia rozmów i konsultacji z ekspertami w dziedzinie edukacji. Tych rozmów według wielu środowisk zabrakło.

Według ZNP planowana reforma spowoduje chaos w edukacji. Związek zwraca uwagę, że kosztowna reforma doprowadzi do likwidacji dorobku gimnazjów, a to ten szczebel może pochwalić się najwyższymi wynikami w systemie edukacji.

Anna Zalewska skomentowała planowane protesty. Zasugerowała, że prezes ZNP, Sławomir Broniarz „jest politykiem”, a same protesty to „zaplanowana wspólnie z KOD-em akcja”. Dowodem na to ma być planowy udział Mateusza Kijowskiego.

Minister edukacji uspokaja. W TVP Info zapewniła, że część nauczycieli z likwidowanych gimnazjów znajdzie pracę w szkołach średnich. W jej opinii kluczowym dla polskiej edukacji będzie rok 2019. Wówczas ma powstać ma ponad 5 tys. nowych placówek oświaty, w których nauczyciele znajdą pracę.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić