Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Przegiął z hejtem wobec posłanki Nowoczesnej

13
Podziel się:

Chodzi o facebookowy wpis Wojciecha P. z podwarszawskich Otrębus pod adresem Joanny Scheuring-Wielgus. Tym razem sprawą zajmie się prokurator.

Przegiął z hejtem wobec posłanki Nowoczesnej
(Forum, Lukasz Kaminski)

*Internauta zwymyślał posłankę w prywatnej wiadomości. *Na początku tygodnia zgłosiła ona sprawę do warszawskiej prokuratury, tłumacząc swoją decyzję tym, że "jest ad personam, a nie ad meritum".

Screen wiadomości, którą Wojciech P. wysłał urzędniczce dostępny jest na jej facebookowym profilu. Ze względu na wulgarną treść nie zostanie on przez nas udostępniony w materiale. Gdyby jednak sprawa nie została umorzona przez sąd, hejterowi grozi do 3 lat pozbawienia wolności na podstawie art. 256 i art. 257 kodeksu karnego.

Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

Joanna Scheuring-Wielgus zmaga się z wyjątkowo dużą falą hejtu już od wielu miesięcy. Precedensem był jednak poniższy wpis, który posłanka zamieściła na swoim Facebooku, będąc na wakacjach. Zdjęcie przedstawia książki, które zabrała ze sobą na urlop. W komentarzach pod fotografią pojawiło się wiele inwektyw oraz przejawów stalkingu.

Sprawą zainteresował się pisarz Wojciech Tochman. W swoim felietonie dla "Dużego Formatu" pt. "Rzeźnia" opisał całą sytuację, upubliczniając przy tym imiona, nazwiska, miejsca zamieszkania, profesje autorów komentarzy wraz z ich wpisami. Sprawa wywołała ogromne kontrowersje i skupiła uwagę internautów na temat bezkarności hejtu w internecie. Skąd więc wciąż go tyle w sieci?

Łatwość hejtowania w internecie wynika z anonimowości użytkowników, która jest jednak złudna. Oczywiście już nie jest tak, że jesteśmy anonimowi (...). Już dziś przysługują nam uprawnienia oparte w przepisach prawa do ścigania tego typu zachowań - powiedział radca prawny dr Dominik Lubasz, którego cytuje Wirtualna Polska.

Autor: Kamil Królikowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
witek
6 lat temu
"Łatwość hejtowania w internecie wynika z anonimowości użytkowników, która jest jednak złudna. Oczywiście już nie jest tak, że jesteśmy anonimowi" - Kompletna bzdura. Żaden sąd nie jest w stanie udowodnić, kto konkretnie co napisał. Z jednego konta może korzystać np. 7 członków rodziny czy krąg przyjaciół. I nie mają oni obowiązku pamiętać, co, kto i kiedy pisał na jakis temat. A że ludzie nie potrafią się bronić, to ich sprawa.
san
6 lat temu
Nie potrzeba pisać żadnych wulgaryzmów wystarczy wiedzieć że to posłanka nowoczesnej i wszystko jasne
Polak
6 lat temu
Jak Polak powie coś na żyda to PRZESTĘPCA,jak żyd obraża Polaka każdego dnia w książkach, filmach, teatrach,telewizji,obraża jego wiarę katolicką drwi z pana Jezusa Chrystusa to nazywa się DEMOKRACJA
zet
6 lat temu
Sądząc po nawale internetowej nienawiści 36 procent Polaków (to aktualne dane) nawet nie wie, że kwalifikują się do cywilizacyjnych śmieci.
ggggggggggg
6 lat temu
Dlaczego nazywanie rzeczy po imieniu jest hejtem? Przeciez pisz o niej cala prawde i jedynie cala opozycja to jeden wielki hejt i bubel narodu.
seba
6 lat temu
Co na to KOD i Rubikoń?
smerf
6 lat temu
Po prostu jednych się lubi innych nie a za co ta panią lubić nie wiem
aaa
6 lat temu
Komentarz bez względu po której stronie się jest, powinien być tak napisany żeby nikomu nie ubliżał. Komentarze chamskie, wyśmiewające, nie powinny się ukazywać. Powinno dotyczyć to wszystkich, bez względu po której stronie się jest. Również często, ludzie którzy piszą komentarz, są wulgarnie atakowani, przed drugiego komentującego. Skoro jesteśmy społeczeństwem nie wychowanym, albo źle wychowanym, ktoś powinien nad tym czuwać.
szo
6 lat temu
hejt automatycznie powinien być wyrzucany ,to nie jest treść która interesuje kogokolwiek, pisać to coś mądrego i ważnego a nie obrażać jako ,,,,że nie widać kto to robi. Motywować swoje wpisy treścią ,używać powszechnie akceptowanego języka ,jakiś porządek powinien być w internecie a nie jak bydło na polu.
Oz
6 lat temu
Fala hejtu leci ponieważ chodzi pewnie o głosowanie gdzie Pani Joanna głosowała PRZECIW uznania zbrodni ludobójstwa na Wołyniu.
Anna
6 lat temu
Zasługuje na pokazowy proces. Cała pisowska hejtownia zasługuje na więzienie, jak nie teraz, to za czas jakiś znajdziecie się tam!
Lekki
6 lat temu
Do Polak. Skąd u ciebie tyle nienawiści ? Czy poza złymi wspomnieniami z podstawówki nic dobrego nie wydarzyło sie w twoim życiu ? Lubisz kogoś ?
fghghfg
6 lat temu
Strach sie bać!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić