aktualizacja 

Przełom na Facebooku. "Pokażą" zdjęcia niewidomym

3

Na Facebooku zadebiutowało nowe narzędzie, które ma pomóc korzystać z serwisu osobom niewidomym i niedowidzącym.

Przełom na Facebooku. "Pokażą" zdjęcia niewidomym
(Shutterstock.com)

Specjalnie nagrany głos będzie opowiadał o tym, co widać. Chodzi nie tylko o ułatwienie poruszania się po samym portalu, ale także o opisywanie tego, co widać na zdjęciach osobom, które mają problemy ze wzrokiem.

Funkcja nazywa się AAT (Automatic Alternative Text). Będzie w stanie rozpoznawać szczegóły znajdujące się na fotografiach i opowiadać o nich na głos, ale nie przedstawi dokładnej sytuacji. Dla ludzi mających problemy ze wzrokiem to i tak wielki przełom - informuje Huffington Post.

Można usiąść i przeglądać zdjęcia znajomych na Facebooku, popijając kawę przez jakieś 15-20 minut. Co osoby takie jak ja robią w tym czasie? Godzinami mógłbym się zastanawiać, co zrobić. To takie uczucie, jakby cała technologia i społeczeństwo odwracały się od ciebie. Znowu wyrzucają cię na margines - powiedział Matt King, niewidomy pracujący w dziale odpowiedzialnym za dostosowanie Facebooka do potrzeb osób niewidomych.

Na razie usługa będzie działać tylko na urządzeniach z systemem iOS. Jej włączenie będzie bardzo proste. Wystarczy włączyć opcję "VoiceOver" w ustawieniach urządzenia, a aplikacja Facebook sama dostosuje się do tej konfiguracji.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić