Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Przerażająca choroba. Pacjent myśli, że jest martwy

Podziel się:

Ludzie potrafią zachorować na bardzo różne i nieco dziwne choroby. Jednak przypadek tego schorzenia jest ekstremalny. Chory ma bowiem ciągłe przeświadczenie o własnej śmierci. Czasami czuje się "częściowo pozbawiony życia", a w niektórych przypadkach w ogóle nie ma w sobie świadomości istnienia.

Przerażająca choroba. Pacjent myśli, że jest martwy
(Fotolia)

Mowa o Zespole Cotarda. To poważna choroba psychiczna, występująca najczęściej u osób znających się w głębokiej depresji. Chory nie czuje bólu, jest permanentnie zestresowany, a brak świadomości życia może skłonić go do samobójstwa, co ma być ostatecznym sposobem na sprawdzenie, czy jest żywy czy nie.

Chory na Zespół Cotarda przeżywa olbrzymie cierpienia. Często powoduje to zaniechanie podejmowania podstawowych czynności życiowych, tj. jedzenia, picia, utrzymywania odpowiedniego poziomu higieny, itd. - pisze Meeri Kim na łamach dziennika Washington Post .

Nazwa choroby pochodzi od francuskiego neurologa Jules'a Cotarda. To właśnie ten lekarz w 1800 r. zdiagnozował jej pierwszy przypadek. Cotard opisał przypadek swojej pacjentki następującymi słowami: "ona nie ma mózgu, nie ma nerwów, nie ma klatki piersiowej, nie ma żołądka, nie ma jelit... tylko skóra i kości w rozkładającym się ciele".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić