aktualizacja 

Prześladowania gejów w Tunezji. Organizacja praw człowieka alarmuje

7

W Tunezji związki oraz stosunki homoseksualne są uznawane za przestępstwo. Tamtejsza policja urządza regularne "naloty" na mieszkania mężczyzn podejrzanych o "praktykowanie sodomii".

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Wikimedia Commons CC0)

*"Niewłaściwa" orientacja seksualna może oznaczać dla Tunezyjczyka nawet trzy lata więzienia. * W tym północnoafrykańskim kraju zakazany jest nie tylko homo-, ale także biseksualizm. Jak donosi "Independent", w ciągu ostatnich sześciu miesięcy "za praktykowanie sodomii" aresztowano co najmniej siedmiu mężczyzn, których skazano następnie na karę więzienia.

Wśród zatrzymanych było sześciu mieszkających wspólnie studentów. Powołując się na ich zeznania, broniąca praw człowieka organizacja Human Rights Watch podniosła alarm w sprawie traktowania osób podejrzanych o homoseksualizm. Mężczyźni najpierw zostali zmuszeni do poddania się lekarskim "badaniom" analnym, które miały potwierdzić, że faktycznie praktykowali niedozwolony rodzaj seksu. Jeśli odważyli się stawiać opór, byli bici przez policję przy milczącej aprobacie lekarza.

Organizacja Human Rights Watch wezwała władze Tunezji do zaprzestania tego rodzaju praktyk. Obowiązujące w tym kraju prawo zostało skrytykowane również przez Amnesty International, którego przedstawiciele stwierdzili, że jedynie depenalizacja homoseksualizmu może dać nadzieję na zapewnienie obywatelom ochrony przeciw agresji i dyskryminacji.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić