aktualizacja 

Przeszczepili głowę? To pierwsza taka operacja

41

Włoski chirurg Sergio Canavero twierdzi, że dzięki jego badaniom chińskim lekarzom udało się dokonać transplantacji głowy u małpy. To pierwsza taka operacja zakończona sukcesem.

Przeszczepili głowę? To pierwsza taka operacja
(Xiaoping Ren/HEAVEN-AHBR)

Canavero rozesłał do mediów informację o przeszczepie. Potwierdzeniem operacji ma być zdjęcie małpy. Wyraźnie widać na nim szwy wokół szyi. Według lekarza chiński zespół lekarzy pod kierownictwem Ren Xiaopoinga doszył do ciała małpy inną głowę.

Na razie udało się scalić naczynia krwionośne ciała i głowy. Transplantolodzy wciąż jednak nie zdołali połączyć rdzeni kręgowych, co oznacza, że gdyby zwierzę nadal żyło, byłoby całkowicie sparaliżowane – informuje newscientist.com.

*Małpę utrzymywano przy życiu przez 20 godzin po operacji. *Canavero mówi, że pacjentka w pełni przeżyła procedurę medyczną, nie miała problemów neurologicznych, jednak ze względów etycznych naukowcy nie przedłużali jej życia dłużej.

Sergio Canavero twierdzi, że do końca przyszłego roku przeprowadzi transplantację głowy u człowieka. Już w tej chwili trwają testy na ludzkich zwłokach.

*Środowiska medyczne traktują doniesienia Canavero z rezerwą. *Wyniki eksperymentu nie zostały jeszcze opublikowane w uznanych czasopismach naukowych i ocenione przez recenzentów. Informacja prasowa z jednym zdjęciem nie jest dla naukowców wystarczająco rzetelnym dowodem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić