Rewolucja w chemii! Podręczniki trzeba napisać od nowa

Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) oficjalnie potwierdziła istnienie czterech nowych pierwiastków chemicznych. Zostaną one dopisane do tzw. Tablicy Mendelejewa.

narzedzia chemiczne
narzedzia chemiczne (flickr.com)

*Pierwiastki nie występują w naturze. *Można je uzyskać jedynie w warunkach laboratoryjnych. 113, 115, 117 i 118 nie mają jeszcze swoich oficjalnych nazw. Dotychczas naukowcy otrzymywali je w nietrwałej postaci. Dlatego udowodnienie ich istnienia było bardzo trudne - informuje sciencealert.com.

Przez siedem lat próbowaliśmy zidentyfikować pierwiastek 113. Nie poddawaliśmy się, bo wierzyliśmy, że w końcu się nam uda - powiedziała Kosuke Morita, jedna z japońskich naukowców.

Pierwiastki póki mają jedynie nazwy tymczasowe. Osoby odpowiedzialne za ich odkrycie będą miały prawo nadania im nazw. Dzięki ich odkryciu układ okresowy będzie w pełni kompletny.

Środowisko chemików jest dumne, że w końcu udało się zapełnić Tablicę Mendelejewa i uzupełnić jej luki - powiedział po ogłoszeniu Jan Reedijk, jeden z członków komisji zajmującej się nowymi odkryciami w IUPAC.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić