aktualizacja 

Rewolucja w egzaminie maturalnym. Tego jeszcze nie było

33

Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje nowy tryb odwoływania się od wyników egzaminu maturalnego. Przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej powstaną specjalne komisje, które zajmą się odwołaniami.

Rewolucja w egzaminie maturalnym. Tego jeszcze nie było
(East News, Lukasz Piecyk/REPORTER)

Nowy tryb ma wejść w życie już w przyszłym roku. Dwuosobowe komisje będą zajmowały się odwołaniami odrzuconymi przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Ułatwieniem dla maturzystów będzie także możliwość sfotografowania arkusza maturalnego podczas weryfikacji w OKE.

Absolwent, który pisał maturę i widzi błędy w interpretacji klucza, a Okręgowa Komisja Egzaminacyjna się z nim nie zgodzi, będzie mógł się odwołać od wyniku - mówi minister edukacji Anna Zalewska.

Wcześniej wyniki matur były ostateczne. Skutecznie odwoływać można było się praktycznie jedynie w przypadku, kiedy punkty zostały źle zsumowane przez egzaminatora.

W komisjach zasiadać będą doświadczeni egzaminatorzy. Wspierać ich mają także eksperci akademiccy w dziedzinie, której dotyczy odwołanie - donosi RMF24. Dzięki temu w spornych sytuacjach możliwa będzie dokładniejsza ocena prac.

Jest też dobra wiadomość dla tych, którym odwołanie się od wyniku uniemożliwi rekrutację na studia. MEN prowadzi rozmowy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego o możliwości utworzenia puli rezerwowych miejsc na uczelniach dla osób, którym uda się odwołać od wyniku matury.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić