Rewolucja w Japonii. Zapomnij o gotówce i kartach

8

Japonia już wkrótce będzie miała szansę stać się pierwszym krajem na świecie, w którym odcisk palca zastąpi płatność gotówką lub kartą.

Rewolucja w Japonii. Zapomnij o gotówce i kartach
(Getty Images, Junko Kimura / Staff)

*Władze Japonii ogłosiły rewelacje. *Już niedługo w kraju kwitnącej wiśni rozpocznie się testowanie tzw. "waluty papilarnej". W skrócie oznacza to, że każdy, nawet turyści, będą mogli płacić tam używając jedynie odcisku palca. Plan, który brzmi trochę jak scenariusz rodem z filmu science fiction, jest jak najbardziej realny.

Dla turystów będzie to możliwe przez weryfikację na lotnisku. Każdy odwiedzający Japonię będzie mógł "zarejestrować" swój odcisk palca, co pozwoli mu na zakupy bez użycia gotówki, czy karty płatniczej. Władze spodziewają się, że ich futurystyczny program odniesie sukces i "waluta papilarna" będzie dostępna w całym kraju w ciągu zaledwie czterech lat. Eksperci uważają, że ten system poprawi bezpieczeństwo. Skończą się kradzieże i oszustwa związane z kartami kredytowymi.

*Jak system będzie działał? Nic prostszego. *Będzie można kupić dowolne produkty poprzez umieszczenie dwóch palców na specjalnych urządzeniach zainstalowanych w sklepach. Na początek czytniki linii papilarnych umieszczone zostaną w 300 sklepach z pamiątkami, restauracjach i hotelach w dzielnicach turystycznych tj. Hakone, Kamakura, Yugawara i Atami. W kolejnych latach system będzie stopniowo rozszerzany na inne obszary, aż w końcu ma być dostępny w całym kraju.

Urzędnicy zwracają uwagę, że przekazane dane będą bezpieczne. Zostaną zaszyfrowane - obiecują władze. Taki system został wprowadzony już w październiku ubiegłego roku w parku rozrywki Hus Ten Bosch w Sasebo w prefekturze Nagasaki.

System został przyjęty przez klientów bardzo dobrze. Szczególnie przez osoby, które odwiedzały park z dziećmi, ponieważ oszczędzało im to kłopotów z ciągłym wyjmowaniem i chowaniem portfela - powiedział rzecznik parku w rozmowie z portalem Express.

Również w Polska działa podobna technologia. Stoi tu już ponad 2 tys. bankomatów biometrycznych, wyposażonych w czytnik linii papilarnych. Można wybierać z nich pieniądze tylko na podstawie odcisku palca. Wystarczy wcześniej zarejestrować go w swoim banku.

Nie przegap:

Zobacz także:
Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić