Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Rosjanie szczują Argentyńczyków na Brytyjczyków. "Łódź podwodną zatopiła angielska mina"

105
Podziel się

Rosyjski państwowy serwis internetowy snuje teorię o zatopieniu argentyńskiej łodzi podwodnej. Winni mają być Brytyjczycy.

Rosjanie szczują Argentyńczyków na Brytyjczyków. "Łódź podwodną zatopiła angielska mina"
(marynarka wojenna Argentyny)
bETFxnqZ

W 1982 roku brytyjskie łodzie podwodne mogły rozmieszczać miny wzdłuż wybrzeża Argentyny. Mina mogła pozostać te 35 lat na dnie. Sztorm mógł zerwać mocowanie i taka mina mogła uderzyć w San Juan - teoretyzyje rosyjski kapitan.

Sputnik News, zarządzany z Kremla serwis informacyjny, przedstawia opinię kapitana rosyjskiej marynarki wojennej na temat losu ARA San Juan. Według Wasilija Dandikina, zaginiona łódź podwodna mogła zostać zniszczona przez minę morską pozostawioną przez brytyjską marynarkę w czasie wojny o Falklandy 35 lat temu.

W tej teorii jest zasadnicza luka. Brytyjska marynarka wojenna nie stawiała w czasie wojny falklandzkiej żadnych min. Tak przynajmniej przekonuje niezależny (od władz) brytyjski portal obronny. Eksperci "UK Defence Journal" postanowili zareagować, bo zgodnie z ich wiedzą, Rosjanie wypuścili właśnie "fake newsa" i otwarcie szczują na siebie dawnych wrogów. Do tego celowo robią to w hiszpańskojęzycznej wersji serwisu (Sputnik wydawany jest w kilku językach).

bETFxnrb
Zobacz także: Zobacz także: Fake news. Jak odróżnić kłamstwo od prawdy w sieci

*Konsekwencje artykułu mogą być szkodliwe dla obu stron. *Argentyńczycy potrzebują każdej pomocy w poszukiwaniach zaginionej 15 listopada jednostki. Brytyjczycy zdecydowali się dołączyć do akcji na Atlantyku. Tymczasem teorię kapitana Dandikina trafiają na podatny grunt. Przedrukowały je już latynoamerykańskie serwisy jak HispanTV, kolumbijskie radio Santa Fe czy argentyńskie Radio Viedma. Wszędzie teoria o "winie Brytyjczyków" wkładana jest w usta "rosyjskiego eksperta".

Sputnik, który często za cel bierze także Polskę, określony został przez dziennik "New York Times" jako "potężna broń informacyjna" Kremla. Według eksperckiego magazynu o sprawach międzynarodowych, "Foreign Policy", Sputnik to "sprawnie działające internetowe ramie propagandy rosyjskiej, mieszające antyzachodnią retorykę z nacjonalistycznym rewanżyzmem Putina".

bETFxnrh

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETFxnrC
KOMENTARZE
(105)
Um
4 lata temu
Może ruscy załatwili argentyńską łòdź podwodną, teraz realizują swoje cele dezinformacyjne
The Bitels
4 lata temu
To była żółta mina podwodna.
cziornyj czie...
4 lata temu
To był grana - wrzucony w brytyjskie szambo lewicowo-imigracyjne.
bETFxnrD
argentino
4 lata temu
I dobrze! brytole Falklandy ukradły korsarze 21 wieku opłacanie przez królową.
?!
4 lata temu
W związku z tym ze według polskich specjalistów od pływania na materacu, Rosjanie nie mogą mieć racji, NALEŻY przyjąć że owa łódź "dla draki" schowała się gdzieś za falą lub gra w berka z delfinami. O ile to zdarzenie jest tragiczne dla ludzi nie tylko - morza, o tyle (co jest bardzo przykre) stanowi pożywkę dla wszystkich głupich "opinii" i "ekspertów". Tak, czy inaczej, tragedia.
Donek z EU
4 lata temu
to była łódź podwodna niemeickiej produkcji, pękają im kadłuby
JAir
4 lata temu
NO I KTO TO MÓWI??????ROSJANIE ZAPOMNIELI Z CZYJEGO POWODU ZGINĘŁO TYLU MARYNARZY NA KURSKU A MOGLI BYĆ URATOWANI.NIECH ZAMILKNĄ,A SZCZEGÓLNIE PUTIN.
alf
4 lata temu
Do Qrvitas. W każdej plotce... Ale nie w ruskiej plotce, bo tam łapy wciska KGB i oni nigdy nie mówią prawdy, zawsze manipulują odbiorcą ich kłamstw.
nacz
4 lata temu
"Sputnik News, zarządzany z Kremla serwis informacyjny, przedstawia opinię" O2, Serwis zarządzany z Berlina znowu 'szczuje' deprecjonując całkiem prawdopodobną hipotezę.
lotnik
4 lata temu
Coś ruscy muszą tu mieszać, może to oni zrobili coś z tą łodzią.
Baca
4 lata temu
Ludzie nie żyją a kto się teraz do tego przyzna=nikt=ale ten scenariusz Ruski wydaje mi sie najbardziej możliwy=rozkładają uzbrojenie a po zakończeniu działań nikt tego po sobie nie sprząta i taki może być tego koniec.
Kazik11
4 lata temu
Równie dobrze mogło dojść do zderzenia z rosyjskim okrętem podwodnym.
Maestro
4 lata temu
Ach ci Rosjanie !
bETFxnrv
Pi
4 lata temu
takie miny mozna kupic w kazdym sklepie z minami
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić