Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Rosyjski "niedźwiedź" nad Bałtykiem. Jest nagranie

20
Podziel się

Duńskie myśliwce F-16 przechwyciły w pobliżu wyspy Bornholm rosyjski bombowiec strategiczny Tu-95. Maszyna, oznaczona w kodzie NATO jako "Bear" ("Niedźwiedź"), zbliżyła się do granic przestrzeni powietrznej Danii.

 Tu-95 rzadko spotykane są w tej części Bałtyku.
Tu-95 rzadko spotykane są w tej części Bałtyku. (Forsvaret)
bCOeFkyd

Samolot z Rosji leciał na niewielkiej wysokości w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Duńczycy zdecydowali się wysłać parę dyżurnych samolotów, aby sprawdzić zamiary rosyjskiej załogi.

Decyzję podjęto m.in. ze względu na fakt, że Tu-95 rzadko spotykane są w tej części Bałtyku - z reguły NATO przechwytuje te samoloty u wybrzeży Norwegii czy Wielkiej Brytanii. Duńscy piloci udokumentowali to nietypowe spotkanie na Bornholmem, a film udostępnili w internecie.

bCOeFkyf

Duńskie F-16 wystartowały z bazy w Skrydstrup. Maszyny leciały obok rosyjskiego bombowca do momentu, kiedy ten zaczął opuszczać przestrzeń w pobliżu duńskiej wyspy.

Powietrzne prowokacje

Po wybuchu konfliktu na Ukrainie samoloty rosyjskich sił powietrznych coraz częściej pojawiają się w pobliżu morskich granic państw leżących nad Morzem Bałtyckim. Litewski resort obrony informował, że tylko w pierwszym tygodniu sierpnia maszyny NATO osiem razy startowały, aby przechwycić maszyny Rosji, które nie reagowały na prośby o identyfikację.

NATO prowadzi też misję Baltic Air Policing, która polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią. Kraje te nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Misja realizowana jest z wykorzystaniem bazy Amari oraz bazy w Szawlach na Litwie, gdzie stacjonują obecnie polskie myśliwce F-16.

bCOeFkyG
KOMENTARZE
(20)
marszałek SB
3 lata temu
Przechwycenie ma możliwość jedynie wtedy, gdy obcy samolot PRZEKROCZY granice powietrzne danego państwa, wcześniej nie reagowawszy na radiowe komendy odzewu. Wtedy podrywa się myśliwce dyżurne, podlatuje do takiego samolotu, dokonuje identyfikacji wzrokowej, cóż to jest, jakie państwo, czy cywilny, czy bojowy, czy rolniczy samolot, itd.. a następnie wydaje się komendy nakazujące lot w określonym kierunku, lub zawrócenie, zależnie od poleceń państwa, którego przestrzeń jest naruszana. Można zmusić do wylądowania na wskazanym lotnisku, można przegonić, a dopiero wtedy, gdy załoga tego samolotu nie odpowiada, nie zmienia kierunku, nie stosuje się do poleceń, daje się na początek ostrzeżenie, potem drugie ostrzeżenie a następnie, można przystąpić do zestrzelenia po wydaniu trzeciego ostrzeżenia. Tutaj rosyjski Tu-95 leciał w MIĘDZYNARODOWEJ przestrzeni powietrznej, w której może sobie latać do woli, aż mu się paliwo skończy. O żadnym "przechwyceniu" nie może być mowy, to jest kłamstwo.
zenek
3 lata temu
Samolot leciał w międzynarodowej przestrzeni...
kwch
3 lata temu
Piękna maszyna swoją drogą. Wojna? Po co to komu. Podobno nikt tego nie chce. Aczkolwiek taka nasza natura. Musimy walczyć o surowce, terytorium itd. Gdybyśmy byli wszyscy przyjaźnie nastawieni to wojsko nie miało by racji bytu.
bCOeFkyH
ert
3 lata temu
Polskie "kluchy" i tak to łykają jak pelikan rybę . Nie dość , że są już nabuzowani , to jeszcze oliwy do ognia nie zaszkodzi dolać . Tak się urealnia zamiary poprzez budowanie zagrożenia , a później to komar przeleci nad granicą i będzie że to wytrenowany rosyjski szpieg . Życzę rozumu rodakom .
Art
3 lata temu
I możecie ruskim w kij nadmuchać,tyle waszego płaczu.
Najnowsze komentarze (20)
Rosjanie
3 miesiące temu
widać dobrze się mają..
bum
3 lata temu
No i co z tego że leciał . Kto ci Jastrzębski każe pisać takie bzdety. Pisz czopku amerykański jak terroryści amerykańscy i ich bandycka armia wkracza do europy, Polskę już zajęli i czają się na Ukrainę co ty na to?
Anna
3 lata temu
Nie mniej nie więcej Rosja testuje skuteczność obronną i słabe punkty obrony nato. Być może też przy okazji testują swoje nowe rozwiązania w technologii stealth.
ruble
3 lata temu
UBeki z Polski odlatują do swych hahahahah razem z kastą hahaha!!!
cepy nato nic
3 lata temu
KPINA na o2 czy co i odleciał!!!!tak sobie z bombą atomową czy co!!!???
olla
3 lata temu
Bałtyk jego domem na dnie!!!!
POMPE
3 lata temu
Samoloty NATO przechwyciły rosyjski samolot.... i nasypały mu soli na ogon... Kpiny w mediach i w działalności tych państw. Co robią samoloty USA nad Bałtykiem?
Tosiek
3 lata temu
Spoko wodza. Nasza elitarna Aeromobilna Brygada Pancernych Husarzy Szybowcowo-Rowerowych w mig z każdą forma agresji się upora.
bCOeFkyz
edi
3 lata temu
Chwila,moment.Skoro znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej to "PRZECHWYCENIE" przez duńskie samoloty bojowe jest niezgodne z prawem międzynarodowym i ma celowy,prowokacyjny charakter mający na celu sprowokowanie konfliktu zbrojnego."PRZECHWYCENIE" może nastąpić jeśli obcy samolot wlatuje w przestrzeń powietrzną danego kraju.Tak było,jest i będzie .No ale żydo-amerykany chcą to zmienić.
CCCP
3 lata temu
To był samolot emerytalny -ta konstrukcja ma 65 lat !!!!!
Rafcio
3 lata temu
sprawdzają jak szybko NATO reaguje i ile mają czasu na ewentualne ulotnienie się. TO nie są prowokacje tylko misje które pozwalają oszacować mobilność obrony i z tego wyciąga się wnioski tak by na wypadek jakiejś akcji wyjść z tego bez szkód a najlepiej niezauważonym
kakaduczek
3 lata temu
Znowu "przechwycenie". A co będzie jak zmusi się do wylądowania intruza na własnym lotnisku? Rosyjskie samoloty wojskowe regularnie latają od strony Skt. Petersburga, nad Zatoką Fińską i Bałtykiem do Obwodu Kaliningradzkiego. Oczywiście tuż przy obszarze państw bałtyckich. To ich jedyna sensowna droga. Samoloty NATOwskie startują, żeby pokazać swoją gotowość. Normalne rutynowe działania. Ale z wierszówki płaceni zaraz robią sensację. Żenada.
ert
3 lata temu
Polskie "kluchy" i tak to łykają jak pelikan rybę . Nie dość , że są już nabuzowani , to jeszcze oliwy do ognia nie zaszkodzi dolać . Tak się urealnia zamiary poprzez budowanie zagrożenia , a później to komar przeleci nad granicą i będzie że to wytrenowany rosyjski szpieg . Życzę rozumu rodakom .
tz
3 lata temu
Lecial bo Rosja tez lezy nad Baltykiem.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić