Rozrywkowy 11. listopada. Nie tylko polityka

Składanie kwiatów pod pomnikami, msze w intencji Ojczyzny, odsłanianie tablic i pomników, a wieczorem marsz narodowców. Tak nie musi wyglądać 11 listopada. Obchody Dnia Niepodległości mogą być bardziej rozrywkowe.

Rozrywkowy 11. listopada. Nie tylko polityka
(Eastnews/Reporter)

Nie tylko politycy i napakowani chłopcy w kominiarkach. Rodzice z dziećmi w Dniu Niepodległości też coś dla siebie znajdą. W całym kraju 11 listopada zostaną zorganizowane parady historyczne. Jak donosi polskieradio.pl, najstarszy przemarsz w Polsce organizowany jest już po raz trzynasty w Gdańsku.

W kolumnie znajdzie się ponad setka różnego typu pojazdów zabytkowych, wojskowych, motocykli oraz – jeśli frekwencja dopisze - nawet ponad 20 tys. osób, w tym harcerze z Rosji i Białorusi - czytamy.

*Sopot nie jest gorszy od sąsiadów *W Dzień Niepodległości odbędzie się Rowerowa Parada Niepodległości, przejazd zabytkowych pojazdów strażackich, puszczenie lampionów oraz występ Sopockiego Kameralnego Chóru Continuo. W Szczecinie zachodniopomorskie zespoły będą koncertować na Wałach Chrobrego. Impreza jest darmowa.

Jak co roku w Krakowie wokół Plant będzie jeździł "Tramwaj Patriotyczny". Z kolei na Rynku Głównym Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki i Kazimierz Madej, dyrektor kabaretu Loch Camelot, będą rozdawać śpiewniki i zachęcać do wspólnego śpiewania. Jeżeli ktoś woli słuchać, miasto zorganizowało też koncert "Idźmy, bijmy Moskali". Piosenki z powstania styczniowego wykona Krakowski Chór Męski i Kwintet Dętego Passionart.

11 listopada w Poznaniu obchodzi się również imieniny ulicy Święty Marcin - przypomina eska.pl i dodaje, że dla mieszkańców organizowanych jest wiele atrakcji, choćby pokaz sztucznych ogni, kiermasz czy koncert Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukelele i występ Lecha Janerki z zespołem.

Choć tego dnia wiele osób wybiera cięższe obuwie, patriotą można także czuć się w tenisówkach. Stąd tak wiele imprez dla biegaczy. "Biegi niepodległościowe" odbędą się m.in. w Radomiu, Rzeszowie Przemyślu, Świdniku, Łodzi, Bydgoszczy, Krośnie, Zakopanem, Warszawie i Wrocławiu. W tym ostatnim mieście do startu dopuszczeni będą tylko wąsacze. Nie masz zarostu? Wąs może być sztuczny. Lublin wybija się na tym tle jako pływacka alternatywa, bo miasto zorganizowało "Sztafetę Niepodległości" w pływalni Aqua Lublin.

W Białymstoku, już po oficjalnych uroczystościach, inicjatywa "Normalny Białystok" organizuje happening "Obejmij Polskę. 11.11 - Lubię Cię :)". Autorzy tłumaczą, że "chodzi o radosne świętowanie, okazanie sympatii innym ludziom, bo przecież Polska to my wszyscy".

Nad morzem gratka dla miłośników historii. Podobnie jak w "Nocy Muzeów", drzwi za darmo otwierają dla zwiedzających placówki w Gdyni m.in.: Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej i ORP Błyskawica.

W Łodzi Stowarzyszenie Miłośników Militariów Kompanja Brus proponuje zwiedzanie schronu przeciwlotniczego przy ul. Konstantynowskiej, połączone m.in. z wystawą broni i przejażdżką samochodem ciężarowym Magirus Deutz - dodaje polskieradio.pl.

Poza statycznym i paradnym pokazywaniem sprzętu wojskowego 11 listopada odbywać się będą rekonstrukcje historyczne. W Poznaniu opowiedzą historię Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, w Kielcach edukacją zajął się Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Ich widowisko przybliży widzom m.in. rolę młodzieży w obronie Lwowa w I wojnie światowej. Podobne imprezy odbędą się także w Katowicach, Toruniu, Olsztynie, Poznaniu czy Gorzowie Wielkopolskim.

W stolicy imprez najwięcej. Obejmują też chyba największe spektrum tego, co uważamy za współczesny patriotyzm. Ratusz organizuje defiladę historyczną (ponad 400 rekonstruktorów w historycznych mundurach). Muzeum Historii Polski przygotowało grę miejską (10. Przystanek Niepodległości). Z Ronda Dmowskiego wyruszy o godz. 14 Marsz Niepodległości, a w Kluboteatrze Dzika Strona Wisły nagie dziewczyny będą czytać patriotyczną literaturę. Do tego lokalne imprezy muzealne i uliczne w poszczególnych dzielnicach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić