Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Rząd PiS: w 6 miesięcy połowa długu Gierka

27
Podziel się

Gabinet Beaty Szydło zadłuża Polskę niemal tak szybko jak Donald Tusk. Jej rząd połowę długu gierkowskiego "zrobił" w sześć miesięcy.

Rząd PiS: w 6 miesięcy połowa długu Gierka
(PAP/Rafał Guz)
bETAFOKt

*Nie tylko widzowie TVP mają wrażenie, że PRL wraca. *Edward Gierek wpędził kraj w tarapaty pożyczając za granicą 23 mld dolarów. Niemal o połowę tej sumy, 54 mld zł przyrósł dług skarbu państwa w ciągu półrocznych rządów PiS (listopad 2015 r. - maj 2016). Minister finansów Paweł Szałamacha korzysta z okazji. Stopy procentowe na świecie są niskie, więc państwo wydając obligacje rządowe, płaci niższe odsetki. Ale tempo zadłużania kraju jest zawrotne.

W tym roku dług państwowy rośnie średnio o 15 mln zł co godzinę - wylicza Rafał Hirsch.

*Dobrze zrozumieć tu skalę zjawiska. *15 mln zł kosztuje PKOL wysłanie do Rio naszej 230-osobowej kadry na Igrzyska, remont 4 pociągów SKM albo nowa kanalizacja dla setek rodzin z Goszcza i Grabowna Wielkiego. Za 15 mln zł można też kupić 1 z 6 wysp na Odrze we Wrocławiu.

bETAFOKv

Mając to wszystko w pamięci, trzeba zwrócić uwagę na dwa fakty. Po pierwsze, minister Szałamacha nie jest rekordzistą. Aktualny minister finansów koronę "powiększacza" długu publicznego musi złożyć pod nogi ministra Jacka Rostowskiego. Jego osiągnięcia z lat 2008 - 2009, kiedy rządziła PO, są zdecydowanie bardziej efektowne.

Rekordowy był marzec 2009 roku, kiedy w ciągu sześciu miesięcy dług państwowy zwiększył się o 85 mld zł, w tym o 47 mld zł dług walutowy - zauważa money.pl.

Druga sprawa, że "inni mają gorzej".

Na tle całej Europy my nadal nie mamy problemu z długiem publicznym. Jesteśmy wśród nielicznego grona państw z długiem nieprzekraczającym 60 procent PKB. Nawet Niemcy służące często za fiskalny wzór mają dług w okolicach 80 procent PKB - tłumaczy next.gazeta.pl

Autor: Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bETAFOKB
bETAFOKW
KOMENTARZE
(27)
tes
5 lata temu
ale ich konta będą pełne.... kościołowi też dali łapówkę w postaci wykupu ziemi , za glosy głupoli , a naród głupi wszystko kupi , gratulacje wyborcom pisiorów i biorcom 500 + , wasze dzieci będą to spłacać w piątym pokoleniu !!!!!!!
sceptyk
5 lata temu
proszę nie szargać imienia Edwarda Gierka. Kudy tym kurduplom do Niego? które z nich pracowało pod ziemią?
Lam
5 lata temu
Jaki Gierek- jakie Szydło ?! Co Wy z czym porównujecie. Gierek wybudował zakłady, drogi, przemysł, a Szydło potrzebuje kasę na nierobów-500+ów i wyprzedaje po cenie złomu pozostałości po Gierku- OT CO !!
bETAFOKX
J-23
5 lata temu
wpędził kraj w tarapaty pożyczając za granicą 23 mld dolarów. Niemal o połowę tej sumy, 54 mld zł przyrósł dług. Jeśli nasi dziennikarze będą bez matury z matematyki, to czy wzrósł o połowę, czy dwukrotnie, to dla nich jedno i to samo. W kraju przybywa matołów.
mark strong
5 lata temu
dolar w latach 70 i dolar teraz to dwie różne sprawy.w tamtych latach średnia pensja to 30$ a za 2000$można było kupić mieszkanie we Wrocławiu.
IHS
5 lata temu
opodatkowac kosciol...polikwidowac tajne konta politykow,na ktore kosciol przelewa kase z "tacy"....rydzyk do kasacji
lupus
5 lata temu
nie mozemy miec wlasnych bankow,i kontroli nad finansami..jestesmy zalezni jak male dzieci....
jarek
5 lata temu
V Kolumna w pełnej krasie i zadowoleniu działa trupią czaszkę na razie mają pod klapami marynarek Won bolszewio z Polski na 4 strony świata
tak sobie myś...
5 lata temu
Czas zacząć rozliczać kolejne rządy z ich decyzji nie konsultowanych z Obywatelami. Co robią CBŚ, CBA, ABW, NIK etc.organy opłacane przez NARÓD, a właściwie przez część Narodu zwaną podatnikami? Czas na konfiskatę majątków i wprowadzenie obozów pracy w miejsce więzień o standardzie jeśli nie ekskluzywnych to komfortowych hoteli z darmowym wiktem i opierunkiem i bez jakichkolwiek obowiązków zapracowania na koszty swojego pobytu w więzieniu.
antek
5 lata temu
Gierek wybudował drogi, tysiące mieszkań, dał ludziom pracę, a teraz co jest - wielkie bagno, a dług rośnie z dnia na dzień i to nie jest dług Gierka ?????
Tak tak
5 lata temu
Rozkradanie państwa polskiego przez ostatnie osiem lat z jednoczesnym zadłużeniem tego nikt nie pobije
cft6y7u
5 lata temu
Bo MUSI spłacać długi PO .... PO !!! (2,5 BILIONA zł zadłużenia !!!
wik
5 lata temu
To zadłużanie do dobrze czy źle? Podejrzewam że jednak jak zadłużała PO to było dobrze a jak zadłuża PIS to źle
bETAFOKP
von
5 lata temu
tekst dobry dla ludzi bez pojęcia o ekonomii i gospodarce- tak dla kodowców , nowoczesnych i popapranych-idealny, a i prezes TK skomentuje jak zawsze POprawnie. DNO DNA to wasze judzenie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić