Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Rządowe zmiany w emeryturach. Zobacz, co cię czeka

85
Podziel się

Wicepremier Mateusz Morawiecki, wtórując słowom prezesa Kaczyńskiego o likwidacji OFE, zapowiedział wielką rewolucję w polskim systemie emerytalnym. Jak będzie wyglądała emerytura przeciętnego Polaka za 10 czy 20 lat?

Rządowe zmiany w emeryturach. Zobacz, co cię czeka
(Pixabay.com)

Rząd zwiększy składkę emerytalną. Dodatkowe 2 proc. pensji zostaną przekazane do utworzonych w tym celu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Przynależność do nich będzie dobrowolna, jednak każdy trafi tam automatycznie. Będzie można się z nich wypisać w ciągu 3 miesięcy od utworzenia. Ponadto, co miesiąc pracodawca będzie dopłacać równowartość 1,5 proc. pensji każdego z pracowników.

Pieniądze będą inwestowane. Funduszami zgromadzonymi w Pracowniczych Planach Kapitałowych przez pierwsze dwa lata zarządzać będzie Polski Fundusz Rozwoju. Później trafią one w ręce prywatnych funduszy inwestycyjnych, by - jak tłumaczył Paweł Borys, prezez PFR - uniknąć patologii, które wystąpiły podczas tworzenia OFE. Dodatkowo rząd na konto każdej osoby oszczędzającej na spokojną starość dorzuci jednorazowo 250 złotych.

Likwidacja OFE to już tylko kwestia czasu. Zgodnie z zapowiedziami 103 mld ze 140 mld, które Polacy nadal mają odłożone w OFE, trafi na utworzone w tym celu indywidualne konta emerytalne. Każdy, kto przejdzie na emeryturę, będzie mógł wypłacić ze swojego konta 25 proc. Pozostałe pieniądze będą wypłacane co miesiąc, jako część emerytury.

To, co zostanie, rząd sobie pożyczy? Według planu Morawieckiego 35 mld, które zostaną po likwidacji OFE, zostanie przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pieniądze zostaną wirtualnie przypisane przyszłym emerytom z obietnicą, że rząd kiedyś pieniądze odda. Eksperci boją się jednak, że z biegiem czasu politycy będą wykorzystywać je do łatania dziury budżetowej, a emeryci nigdy ich nie zobaczą.

Autor: Kamil Karnowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

KOMENTARZE
(85)
Gosc
5 lata temu
Ludzie,powinniscie cieszyc sie,ze ktos z tych struktur wybuduje sobie kolejna wille na Bermudach oraz zabezpieczy swoja rodzine na reszte zycia !!! Co z tego,ze setki emerytow znowu umra z glodu I zimna !? Za to na Bermudach.................,achhhhhhhhhhhh.
wik
6 lat temu
wszyscy wyzywają się na politykach a nikt nie chce przypomnieć sobie że kilka lat temu sąd uznał emeryturę za świadczenie socjalne. Nikt wtedy nie wyszedł protestować więc dziś mamy ten pasztet. Sejm może uchwalić emeryturę na poziomie 1 zł/miesiąc dla każdego i pod względem prawnym wszystko będzie OK
abc
6 lat temu
Juz ta "nowosc" wprowadzono 15 lat temu w Szwecji. Ludzie musieli umiescic swoje emerytalne pieniadze na roznych gieldach, a ci co nie wiedzieli na jakich "specjalisci" zrobili to za nich. Dzisiaj jest taki efekt, ze gielda poszla w dol i wszyscy stracili na tym wspanialym interesie. Ktos z pewnoscia wzial gruba forse za ten wspanialy system emerytalny.
joki
6 lat temu
W OFE nasze pieniądze znacznie traciły na wartości , inaczej niż na rynkach zachodnich tzw " inwestorzy " maxymalnie drenowali i drenują rynek polski , przykład ; np zbierasz 20 lat i masz np 77 tys zł i chcesz zrezygnować , to chcą ci wypłacić 17 tys zł tylko …. Powinno być coś " al"a OFE ale pod Polską bamnderą i na polskich zasadach , aby brudne ręce"" nie sięgały po polski kapitał !!!
Dawid K
6 lat temu
1000 zl miesiecznie przez srednio 40 lat suma 480 000 majac 65 lat moze dożyje 80? 480000/ 15 lat daje nam 2700 zł emerytury, nie licze odsetek niech oni na tym zarobią (nie licze tych którzy nie dożyli emerytury a płacili i tych co miali ja 1,4 lub 5 lat tylko ! WIEC GDZIE WY KUR KRADNIECIE TE PIENIADZE !!! POPATRZCIE POLAKOM W OCZY I POWIEDZCIE !!!! A MOZE PANOM DYREKTOROM ZUSU UKRUCICIE KORYTA I PRZYWILEJ ?? NIE MUSZA ZARABIAĆ PO 50 TYS
gość
6 lat temu
A ile jest osób 50+i mniej, które nie są i nie będą w stanie przepracować nawet 5 lat w dziesięcioleciu by mieć prawo do renty,a co dopiero wymaganych lat by pobierać nędzną emeryturę ?-system tylko kasę widzi.
asd
6 lat temu
tylko który rząd odda za 20 lat o to jest pytanie?
Jolanta
6 lat temu
Powinniśmy wypłacić z OFE i co wetedy zrobiłby RZĄD?????
:)
6 lat temu
pustak
pa-pa
6 lat temu
Geniusz strategii ... lewactwo opozycyjne może pozazdrościć
gu-pi
6 lat temu
Całe życie mnie okradają -czerwoni,zieloni,niebiescy ,biali ,granatowi a teraz czarni ,w tym dziwnym kraju nigdy nie będzie normalnie .
dzidzus
6 lat temu
....zlodzieje
MOCHER
6 lat temu
PANIE mORAWIECKI WOLĘ WYDAĆ W BURDELU NIŻ PRZEKAZYWAĆ SWOJE PIENIĄDZE NA pAŃSKI BURDEL Z OFE.
załamany prze...
6 lat temu
czy dzis jest 1 kwietnia bo to jakies jaja chyba sa.....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić