Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Sadystyczny psychopata i masowy morderca. Dzięki temu tyranowi powstało państwo polskie

92
Podziel się

Polscy historycy wolą o nim nie mówić. Niesłusznie. Za sprawą tego krwawego tyrana Piastowie uratowali swoją władzę i podjęli budowę własnego mocarstwa. Ściśle na wzór tego, które zapoczątkował książę „straszniejszy od Nerona”.

Zabójstwo Wacława na miniaturze w jednym z pierwszych jego żywotów. Z prawej widać księdza, który zamyka wrota świątyni, by uniemożliwić ofierze ucieczkę (domena publiczna)
Zabójstwo Wacława na miniaturze w jednym z pierwszych jego żywotów. Z prawej widać księdza, który zamyka wrota świątyni, by uniemożliwić ofierze ucieczkę (domena publiczna) (Domena publiczna)
bEUMrbxN

Bolesław I Srogi dorwał się do władzy w Czechach w 935 roku i to mimo że w świetle zasad dziedziczenia wcale mu się nie należała. Na tronie zasiadał jego starszy brat, Wacław. Dzisiaj znany przede wszystkim z ołtarzy, bo to ten sam święty, który jest patronem katedry na Wawelu i całego państwa czeskiego.

Męczennika zrobił z niego właśnie Bolesław: z pomocą kilku pachołków napadł na władcę, gdy ten zmierzał na poranną mszę świętą. Wśród wyzwisk zarąbał go jak psa.

Nowe porządki

Potem z jego inicjatywy nastąpiła fala czystek i egzekucji. Teksty z epoki podają, że nowy książę bezwzględnie mordował stronników swojego brata i ugruntowywał władzę wydartą z martwych rąk Wacława. Przeżyli przede wszystkim ci, którym udało się zbiec za granicę.

bEUMrbxP

Zobacz także: Droga do władzy Władysława Łokietka

Śmierć i ucieczka członków wrogiego stronnictwa nie wystarczyły zresztą, by uciszyć gniew Bolesława. Podobno kazał topić dzieci konkurentów w Wełtawie, a wdowy po nich lub porzucone żony przymusowo wydawał za mąż za innych mężczyzn.

bEUMrbxV

Prawdopodobnie gdzieś w tym czasie Bolesław spłodził też córkę. Świetnie znaną Polakom Dobrawę Przemyślidkę, której narodziny ostrożnie lokuje się w połowie lat 30. X stulecia.

Odrąbał ją jak makówkę

Na praskim dworze zapanowała atmosfera ciągłego strachu. Dowodów nie trzeba szukać daleko. Kronikarz Kosmas odmalował typowy, wręcz dość trywialny spór na szczytach władzy. Musiało dojść do niego na samym początku panowania Bolesława I Srogiego. Już po krwawej łaźni, jaką zgotował tym, którzy wybrali niewłaściwego suwerena, ale jednak zanim dla wszystkich stało się jasne, jakim sam zamierza być władcą.

bEUMrbxW

W głowie księcia zrodził się pomysł, by przeszczepić do Czech niemieckie rozwiązania architektoniczne i „rzymskim sposobem” wzmocnić fortyfikacje jednego z głównych grodów. „Chcę i rozkazuję, abyście mi tu dookoła zbudowali mur bardzo wysoki” – stwierdził głosem nieznoszącym sprzeciwu podczas narady ze swoimi urzędnikami.

Podkomendni, przyzwyczajeni do łatwo ulegającego sugestiom i otwartego na dyskusje Wacława, natychmiast zaczęli krytykować zachciankę księcia. Wydawała im się zwyczajną fanaberią – obcą czeskim tradycjom, kosztowną, wymagającą ogromnego wysiłku, a chyba też zwyczajnie głupią.

Jednemu z możnych wyrwało się stwierdzenie, że już wolałby położyć kark pod książęcy miecz, niż zgodzić się na zapędzenie w podobną niewolę. Słysząc to, czerwony ze złości Bolesław I Srogi zerwał się, chwycił za miecz i wrzasnął: „O tchórze i synowie tchórzliwych ojców! Jeżeli nie jesteście półmężczyznami, potwierdźcie słowa czynami i spróbujcie, czy lżej jest poddać karki pod miecz, czy pod jarzmo niewoli!”.

Kosmas podkreślił, że już te dwa zdania wystarczyły, by „bledsi ze strachu od bukszpanu” urzędnicy zamarli w bezruchu i spokorniali. Bolesław nie zamierzał jednak pozwolić, by mówiono, że rzuca słowa na wiatr.

bEUMrbxX

Chwycił za czuprynę pierwszego spośród protestujących starców, brutalnie przyciągnął go do siebie, zamachnął się mieczem i odrąbał głowę niczym – to ponownie określenie kronikarza – makówkę. Nikt więcej nie zgłaszał obiekcji.

Straszniejszy od Nerona##

Podobne sceny musiały rozgrywać się wielokrotnie. Kosmas nazywał władcę wprost „drugim Kainem”, „tyranem okrutniejszym od Heroda, straszniejszym od Nerona, przewyższającym Decjusza niegodziwością zbrodni, Dioklecjana srogością”.

W założeniu była to lista obelg. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę realia polityki tej epoki, Bolesław I Srogi zacznie się jawić niemal jako książę idealny. Bo prawdziwie potężne średniowieczne państwo mógł zbudować tylko „tyran straszniejszy od Nerona”.

bEUMrbxY

I rzeczywiście za życia tego konkretnego księcia Czechy stały się prawdziwym imperium. Bolesław poskramiał sąsiednie plemiona, palił ich grody, eksterminował elity i zapędzał dziesiątki tysięcy niewolników na wielkie targowisko w Pradze. Stał się – i nie jest to w żadnym razie hiperbola – prawdziwym królem europejskiego niewolnictwa. A zarazem zapanował nad mocarstwem mającym pod swą kontrolą nawet Małopolskę, Śląsk i pogranicze Rusi.

Na wzór ojca

Dlaczego wszystko to ma kluczowe znaczenie dla polskiej historii? Nie kto inny, a właśnie Bolesław I Srogi w roku 965 zgodził się nawiązać sojusz z dopiero rodzącym się państwem Piastów. Oddał swą córkę za żonę Mieszkowi I, wsparł idącą dotąd katastrofalnie wojnę Piasta z pomorskimi plemionami i pomógł przeszczepić na północ wzorce zachodniej cywilizacji.

Dla Mieszka niewątpliwie był wzorem sprawnego, silnego władcy. A jego córka Dobrawa już się postarała, by wprowadzić kraj męża na zupełnie nową drogę. Potem zaś nazwała własnego potomka – Bolesława Chrobrego – na cześć dziadka. Wybitnego wodza i bezwzględnego mordercy.

Kamil Janicki – historyk i pisarz. Autor książek takich jak "Damy polskiego imperium", "Epoka hipokryzji", "Epoka milczenia" czy "Damy złotego wieku". A od niedawna także redaktor naczelny WielkiejHISTORII.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEUMrbyq
KOMENTARZE
(92)
paszeko
2 lata temu
tak jak kwasniewski alkoholik!
Ed
2 lata temu
"dorwał się do władzy", cóż za dziennikarski język...
LeszekP.
2 lata temu
"...urzędnicy zamarli w bezruchu i spokorniali."Pisze się "spokornieli",czyli stali się pokornymi,nie "spokorniali"!!!
bEUMrbyr
jarek antonio
2 lata temu
Prześladują nas psychopaci,od zarania dziejów po dzień dzisiejszy.
123 reallnieb...
2 lata temu
Zaraz, zaraz? Czy mowa o tych co o nich z szacunkiem pisali Grecy, Rzymianie pne. Ormianie? A nie! W życiu! - Polska to od 9....., I1918, II1945, III1989 - a przedtem to tylko siedzieli w lepiankach, szałasach, buty z wikliny, przepaski na biodra z tataraku, itd. itd. .
zz
2 lata temu
napiszcie ilu morderców było w waszych Niemczech, czepiacie się Polski tylko
q666
2 lata temu
Wielka Lechia !!! Końcówka X wieku, gdy zleźli z drzew.
Ala
2 lata temu
A skąd ten pan autor bierze te fakty sprzed tysiąca lat???? Tak nagle przed wyborami w PL go oświeciło????No i co do tego ma Polska??? Kogo chciał to zamordował. Trudno odpowiadać za swoich przodków.W sojuszach siła jak się trzeba silniejszemu przeciwstawić!!! To wiemy z historii chociaż mieliśmy już sojusze z Francją i W. Brytanią w 1939 r. i przodkowie Makarona nawalili !!!!!
NAPOLEON w za...
2 lata temu
większych bzdur już dawno nie czytałem ... zwłaszcza początek tytułowy tych ''wypocin'' !
aaa
2 lata temu
"Podobne sceny musiały rozgrywać się wielokrotnie. Kosmas nazywał władcę wprost „drugim Kainem”, „tyranem okrutniejszym od Heroda, straszniejszym od Nerona, przewyższającym Decjusza niegodziwością zbrodni, Dioklecjana srogością” - proszę o jakiś dowód, konkret, podstawę.
marcowy
2 lata temu
"Morderca i psychopata, dzięki które powstało państwo polskie' - jak można dać taki głupi tytuł.
historia
2 lata temu
Proponuję opisać również psychopatów, sadystów i morderców dzięki którym powstały takie państwa jak: Anglia, Francja, Niemcy, Rosja i wiele , wiele innych. Tak się kiedyś uprawiało politykę, a hegemonię budowało się na niewoli i krwi innych. Polska to i tak mały pikuś przy tych wymienionych powyżej.
walexy
2 lata temu
...widzę Sławomira Neumanna w roli Bolesława ... a może to dobry pomysł dla Patryka della Vegi ))
bEUMrbyj
fakt
2 lata temu
Typowy Czech.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić