Sędziowie bronią Trybunału Konstytucyjnego. "Każdy powinien zacząć się bać"

46

Stowarzyszenie Sędziów THEMIS na walnym zgromadzeniu przyjęło uchwałę programową, w której zdecydowanie domaga się publikacji przez rząd Beaty Szydło wyroków TK, a także "poszanowania niezależności tej instytucji, gdyż stoi ona na straży praw i wolności obywatelskich".

Sędziowie bronią Trybunału Konstytucyjnego. "Każdy powinien zacząć się bać"
(newspix.pl, Konrad Koczywas)

W zgromadzeniu udział wzięli m.in. I prezes Sądu Najwyższego i Rzecznik Praw Obywatelskich. Sędziowie wezwali całe środowisko prawnicze do szerokiej dyskusji nad obecnym stanem prawnym, a także do zorganizowania otwartej debaty nad planowanymi przez PiS zmianami w organizacji sądów.

Wzywamy także wszystkich sędziów do odważnego, szerokiego i odbywającego się z poszanowaniem godności sędziowskiej udziału w debacie publicznej, dotyczącej przyszłości wymiaru sprawiedliwości i porządku prawnego w Polsce, który musi uwzględniać niezależność sądów. Sędziowie mają moralny obowiązek wzięcia odpowiedzialności za przekaz kierowany do społeczeństwa w zakresie standardów wynikających z zasady trójpodziału władzy - piszą przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości.

Sędziowie są zaniepokojeni obecnymi działaniami rządu. "Doprowadzenie do chaosu prawnego", a także "obniżanie prestiżu niezawisłych instytucji sądowniczych i ograniczanie ich roli" uznali za działania sprzeczne z ochroną interesów obywateli.

Niezawisłość sędziów i niezależność sądów jest ważna dla każdego obywatela. Jeżeli to się uda zmanipulować, to każdy obywatel, niezależnie od tego, czym się zajmuje i jaki jest jego status społeczny, powinien zacząć się bać – podkreśla sędzia Irena Kamińska, prezes THEMIS.

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić