Seryjny morderca nie doczekał egzekucji. Phillip Jablonski znaleziony martwy

75

Seryjny morderca Phillip Jablonski, którego czekała egzekucja, zmarł w swojej celi w więzieniu San Quentin. Pochodzący z USA seryjny morderca zabił pięć osób. Egzekucja Phillipa Jablonskiego została zasądzona przez amerykański wymiar sprawiedliwości w 1994 roku.

egzekucja seryjny morderca phillip jablonski
egzekucja seryjny morderca phillip jablonski (San Quentin State Prison)

73-letni morderca przeszło dwie dekady czekał na egzekucję. Przed kilkoma dniami znaleziono go nieprzytomnego w więziennej celi. Przebywał w niej sam. W planach jest sekcja zwłok, która ma wyjaśnić przyczyny śmierci mężczyzny.

Phillip Jablonski został skazany na śmierć w 1994 roku. Seryjny morderca zabił swoją żonę, 46-letnią Carol Spadoni, i jej matkę, 72-letnią Evę Petersen, której zwłoki zbezcześcił. Spadoni wzięła z nim ślub, kiedy Jablonski odsiadywał w więzieniu wyrok za zabicie swojej innej żony w 1978 roku. Za tamto morderstwo skazano go na dwanaście lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: Zobacz też: Wampir z Brooklynu. Straszna historia seryjnego mordercy

W latach 60. Phillip Jablonski usiłował też zabić swoją pierwszą żonę. Po zamordowaniu drugiej wyszedł na wolność za dobre zachowanie, mimo że w trakcie wizyty 1985 r. próbował udusić sznurówką swoją matkę. Kolejna żona mężczyzny, Carol Spadoni, mówiła, że nie chce z nim żyć, bo się go boi.

Kiedy i ją zamordował, sąd orzekł, że egzekucja będzie najlepszą formą kary dla seryjnego mordercy. Amerykanin zabił też dwie inne kobiety w 1991 r. – Fathymę Vann i Margie Rogers.

Phillip Jablonski był niegdyś żołnierzem. Służył w amerykańskiej armii podczas wojny w Wietnamie, ale w 1969 r. został odsunięty od służby ze względu na schizofrenię. Nie przyznawał się do zabicia Spadoni i jej matki, powołując się na niepoczytalność, jednak ława przysięgłych uznała, że w chwili popełniania zbrodni był w pełni władz umysłowych - podaje "Daily Mail".

Choć został skazany na śmierć, egzekucja mu nie groziła. Więzienie San Quentin, w którym przebywał Phillip Jablonski, znajduje się na terenie stanu Kalifornia, gdzie na wykonywanie wyroków śmierci nałożone zostało moratorium. Według danych z sierpnia 2018 r. w tamtejszych celach śmierci przebywa ponad 700 więźniów. Ostatnia egzekucja w Kalifornii miała miejsce w 2006 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić