Skąd się biorą wszy i jak się ich pozbyć?

7

Wszawica u dzieci jest częstsza niż u dorosłych. Niegdyś była tematem tabu, gdyż główną przyczyną jej rozwoju był brak higieny. Obecnie zarażaniu się wszami sprzyja przebywanie w dużych skupiskach ludzkich (np. szkoła, kolonie). Nie miej pretensji do dziecka, nie obarczaj go za zarażenie się wszami. To normalne w przedszkolach, szkołach i miejscach, gdzie znajduje się dużo dzieci. Maluchy są skore do dzielenia się przedmiotami więc warto tłumaczyć, że są pewne przedmioty, które nie powinno się nikomu pożyczać, takie jak grzebienie czy szczotki, a także gumki do włosów. Po czym poznać, że dziecko ma wszy i jak skutecznie się ich pozbyć?

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (123RF.COM)

Skąd się biorą wszy?

Wszy przeskakują z głowy na głowę, podczas bliskiego kontaktu z osobą zarażoną. Dzieci często wymieniają się czapkami i gumkami do włosów, co również nie pozostaje obojętne dla rozprzestrzeniania się wesz. Do zarażenia może dojść w wyniku przeniesienia na włosy jajeczek owadów np. używając szczotki osoby z wszawicą. Ze względu na łatwość przenoszenia się choroby, wszawica została zaklasyfikowana do chorób zakaźny.

Objawy wszawicy

Alarmującym objawem wszawicy jest intensywne drapanie się dziecka po głowie. Wszy namnażają się przeważnie w tylnej dolnej części głowy i za uszami. Tam mają najłatwiejszy dostęp do krwi, którą się żywią. Lśniące białe kropki we włosach to jajeczka, z których wylęgną się kolejne insekty. Nie czekaj zbyt długo. Im szybciej podejmiesz walkę z nimi, tym lepiej.

Leczenie wszawicy

Gdy zauważysz niepokojące objawy sprawdź głowę dziecka. Znalezienie trudnych do odklejenia jajeczek to powód do udania się do lekarza po odpowiedni preparat dla dziecka. Dopóki nie pozbędziesz się wesz, nie posyłaj dziecka do szkoły, aby nie zaraziło innych. Lekarz przepisze płyn lub szampon przeciw wszom. Pomocne w leczeniu wszawicy jest wykonywanie przeglądu głowy dziecka dwa razy dziennie i wyciąganie z włosów jajeczek.

Wesz składa je tuż przy skórze, jeśli więc są od niej oddalone, są to martwe jaja, które pozostały po leczeniu. Po każdej kontroli włosów grzebień trzeba dokładnie umyć wodą z mydłem. Mycie włosów nie zabija wszy, ponieważ mocno chwytają się one włosów i zamykają otwory, przez które oddychają, znajdujące się po bokach ciała.

Grzebieniem o wąsko rozstawionych ząbkach wyczesuj włosy, pochylając jego głowę nad wanną. Jeśli wszawica przytrafiła się dziewczynce o długich i gęstych włosach, lepiej będzie je skrócić. Koniecznie przejrzyj włosy pozostałych domowników.

Wszawica - zrób porządki w domu

Po wygranej walce z wszami trzeba wyprać pościel, ręczniki, ubrania, narzuty, pluszowe zabawki w minimum 60° C. Co się da, wysusz w suszarce lub wyprasuj. Odkurz dokładnie całe mieszkanie, wytrzep dywany, wyparz szczotki i grzebienie. To, czego nie możesz wyprać ani umyć, włóż do plastikowego worka i schowaj na 2 tygodnie.

Gdy wszawica zaatakuje ciężarną lub karmiącą piersią, dziecko do lat 3, z alergią lub astmą bądź też gdy wszy pojawiają się w brwiach lub rzęsach, należy odwiedzić lekarza.

Pamiętaj, że nie należy bagatelizować objawów zarażenia się wszami. Należy najszybciej udać się do lekarza, bowiem istnieje szansa na szybkie wyleczenie.

(materiał prasowy)

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić