Natalia Bogucka| 

Skąd wziął się koronawirus? Nowe doniesienia z Chin

202

Ujawniono informacje na temat pierwszej osoby, u której wykryto koronawirusa. 70-letni mężczyzna nie miał żadnego związku z targiem owoców morza w Wuhan. Może to oznaczać, że źródło koronawirusa znajduje się gdzie indziej.

Skąd wziął się koronawirus? Nowe doniesienia z Chin
(PAP/EPA)

Chińscy eksperci twierdzą, że epidemia koronawirusa rozpoczęła się na targu owoców morza Huanan w Wuhan. Ten wniosek podważa jednak pierwszy pacjent, u którego wykryto chorobę. Jak podaje BBC, 70-letni emeryt był przykuty do łóżka z powodu udaru mózgu i nie miał żadnego związku z targiem.

U mężczyzny wykryto koronawirusa 1 grudnia. Nikt z jego rodziny nie wykazywał żadnych objawów choroby. Nie wykryto również żadnego epidemiologicznego związku między 70-latkiem, a innymi zakażonymi.

Twierdzenie, że targ owoców morza w Wuhan był źródłem koronawirusa podważyło również czasopismo medyczne "The Lancet".
W ubiegłym miesiącu opublikowano raport lekarzy, którzy przebadali pierwszych 41 pacjentów, u których wykryto koronawirusa. 14 z nich nie miało żadnego związku z targiem Huanan.

Źródło koronawirusa wciąż nie jest znane

Niektórzy sądzą, że źródłem koronawirusa może być Instytut Wirusologii w Wuhan. Państwowe laboratorium, w którym bada się choroby zakaźne, zaprzeczyło tym zarzutom i nazwało je plotkami.

Według najnowszych danych, liczba ofiar koronawirusa wzrosła do 2007. Zarażonych jest ponad 75 tys. osób, z czego ponad 74 tys. w Chinach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić