o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aldona Brauła
|

Skarb wart 17 mld dolarów już niedługo zostanie wyciągnięty na powierzchnię

16
Podziel się

Najcenniejszy, podwodny skarb tego świata zostanie wyciągnięty na powierzchnię. Rząd Kolumbii zapewnił, że zajmie się wydobyciem galeona „San Jose”, na którym znajdują się kosztowności warte ponad 17 mld dolarów.

Skarb wart 17 mld dolarów już niedługo zostanie wyciągnięty na powierzchnię
(East News, AFP/EAST NEWS)
bEroOCLF

Hiszpański galeon „San Jose” spoczywa na głębokości około 600 metrów u wybrzeży Cartagena de Indias w Kolumbii. Znajduje się na nim jeden z największych podwodnych skarbów świata, sprzed ponad 300 lat.

Statek zatonął 8 czerwca 1708 roku, w wyniku starcia z brytyjską flotą „Expedition”. Pod wieczór, po długiej wymianie ognia, jedna z kul armatnich trafiła w skład prochu pod pokładem. „San Jose” wysadziło w powietrze, w kilka minut jego resztki wraz ogromną ilością złota, poszły na dno.

Przez lata różne ekspedycje szukały wraku. Udało się tego dokonać w 2015 roku, jednak jak do tej pory nie zdecydowano się na wyciągniecie go na powierzchnię. Rząd w Madrycie prosił o uszanowanie galeona, ze względu na liczbę ciał, które mogą się na nim znajdować. Rząd kolumbijski chciał jednak wydobyć ogromne pokłady złota, klejnotów i innych drogocennych przedmiotów.

bEroOCLH
Zobacz także: Zobacz także: Rzymska mozaika. Mityczny skarb na polu

Szacuje się, że wartość podwodnego skarbu to aż 17 mld dolarów. Według dokumentów na statku miało być tylko 500 tys. złotych pesos. Wiadomo jednak, że w rzeczywistości było o wiele więcej, w dokumentach widnieje taka wartość tylko dla uniknięcia wysokich podatków.

Jedna z ekspedycji wysłana na wrak zrobiła ponad 8 tys. zdjęć, które pokazują co znajduje się pod wodą. Są tam sztaby złota, monety, sproszkowane złoto, kolekcja królewskiej ceramiki, chińska porcelana czy też srebrne reale. Ponadto znajduje się tam 22 armat z brązu, jedna siedmiu kotwic oraz kilkaset butelek z dżinem. Na dnie jest około 90 proc. całego skarbu, reszta po wybuchu została wbita w dno bądź rozproszona

bEroOCLN

W piątek rząd Kolumbii ogłosił, że wydobędą wrak. Wcześniej miała się tym zająć zagraniczna firma, która w zamian chciała cześć kosztowności. Jednak nie zdecydowano się na ten krok. Wiceprezydent Kolumbii Marta Lucía Ramírez powiedział, że nie podzielą się z nikim skarbem, ponieważ jest to dobro kulturowe kraju.

Ten system płatności jest niedopuszczalny! To, co znajduje się w galeonie w San José, może mieć wielką wartość ekonomiczną, ale przede wszystkim ma ogromną i nieporównywalną wartość kulturową i historyczną dla Kolumbii i świata – powiedział w oświadczeniu,

Dokładna lokalizacja San José pozostaje pilnie strzeżoną tajemnicą państwową. Galeon zatonął blisko miejsca, w którym zapisy historyczne dokumentowały bitwę morską. Ramírez ogłosił również, że chce zadeklarować skarn jako dziedzictwo narodowe.

bEroOCLO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEroOCMi
KOMENTARZE
(16)
Ant
2 lata temu
Polszczyzna na poziomie gimbazy. Proponuję poprawić błędy przed publikacją artykułu.
ja
2 lata temu
U nas też by zginął - i usłyszymy - ONI ukradli WIĘCEJ - a NAM się to po prostu NALEŻAŁO
33
2 lata temu
zaraz się zgłosi naród wybrany że to ich przodków
bEroOCMj
palko1603
2 lata temu
sproszkowane złoto ( ormuz ) , oto CEL .
Pavlo
2 lata temu
"Galeona" ? Sprawdź pacanie jaka jest poprawna forma odmiany.
Leszek10000
2 lata temu
Wydobędą to co pozostało po poszukiwaczach skarbów. O ile cokolwiek pozostało.
kraken
2 lata temu
HEHEHE...pewnie o ten gin im chodzi.Taka butelka moze byc i na wage zlota
heh
2 lata temu
"chińska porcelana" ? Wątpię. Może jakieś źródło? Chińska porcelna na galeonie płynącym z Panamy do Kolumbii z ładunkiem głównie złota i kamieni szlachetnych?
ziuch
2 lata temu
"galeonu", a nie "galeona"!
Mikołaj
2 lata temu
w Polsce mamy złoty pociąg najlepsze jest to ze go nie ma ihihihihih !!!
Tooman
2 lata temu
Dla autora tych wypocin największym skarbem powinien być słownik języka polskiego.
chomikos
2 lata temu
Jestem przekonany że jak Putin na urlopie wskoczy ponurkować do Bajkału to też hiszpański galeon ze złotem odkryje. Bo starożytne greckie wazy już odnalazł w Bajkale
POLAK SS
2 lata temu
Jednak rebe, że ogłosił to jego
bEroOCMb
demon
2 lata temu
Rząd Kolumbii? Hahahaaaaaaaaaaaaaaa. Przy wydobyciu w tajemniczy sposób zginie 99% a świat się dowie, że tam nic nie było oprócz fałszywek!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić