Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Skradziony list Kolumba powielił trasę odkrywcy

1
Podziel się:

Pochodzący z XV w. list, opisujący podróż Kolumba do Ameryki, powrócił do biblioteki Riccardiana we Florencji, z której został skradziony.

Skradziony list Kolumba powielił trasę odkrywcy
(Sebastiano del Piombo)

Nie wiadomo, kiedy dokładnie list zniknął z biblioteki. Śledztwo wykazało, że pismo odnalazło się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1992 r. na ukcji kupił je prywatny nabywca. Kolekcjoner podarował je Bibliotece Kongresu w USA w 2004 r. Teraz Ameryka zwróciła zabytek włoskim władzom - informuje nbcnews.com.

To ciekawe, że 500 lat po tym, jak list został napisany, odbył tę samą podróż z Europy do Ameryki i z powrotem na Stary Kontynent – powiedział włoski minister kultury Enrico Franceschini.

Kolumb opisał w liście pierwsze wrażenia po dotarciu do „Nowego Świata”. Wspominał napotkanych ludzi i krajobrazy. Po powrocie do Europy w 1493 r., wysłał list do swoich „sponsorów”, królewskiej pary Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastylijskiej W 1501 r. list powielono w kilku kopiach i rozdano włoskim urzędnikom.

Z biblioteki we Florencji zginęła jedna z niewielu istniejących kopii listu. Złodziej zabrał oryginał, ale zostawił podróbkę, dlatego nie wiadomo dokładnie, kiedy pismo zniknęło. Dochodzenie w sprawie kradzieży trwa. Na szczęście list wrócił już na swoje miejsce.

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
LL
6 lat temu
Tak sie rozpoczal nowy poczatek. Dla jednych poczatek, dla innych koniec.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić