o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Albert Kamiński
|

Słowo "nowak" zamiast "uchodźca". Prof. Miodek popiera

204
Podziel się

Jana Shostak, studentka warszawskiej ASP, chce wprowadzić do słownika języka polskiego wyraz "nowak" rozumiany jako rzeczownik, a nie najpopularniejsze nazwisko. Miałby on zastąpić słowo "uchodźca".

Słowo "nowak" zamiast "uchodźca". Prof. Miodek popiera
(PAP/Panoramic)
bESPoQlN

Słowo uchodźca jest według niej negatywnie nacechowane. Zdaniem Jany stygmatyzuje ono przybyszów, a ci, którzy są w Polsce, nie lubią go. Trudno jest je wymówić ze względu na problematyczną głoskę "dź". Jako idealną alternatywę dziewczyna uznała wyraz "nowak".

Zaczęło się od konsultacji. Zaprosiła do swojego mieszkania językoznawców, wolontariuszy, poetów, artystów, a także uchodźców z Konga, Nigerii i Syrii. Zjawiło się 13 osób, w gronie których dyskutowano o problemie. Uchodźcy proponowali słowa brzmiące obco, np "imiegaux", która miało powstać ze zlepka imigranta i francuskiego egalite, czyli równości. Pomysłodawczyni uważała jednak, że musi być bardziej po polsku.

Tak powstał "nowak". Inicjatorka nawiązuje do etymologii tego nazwiska, które oznaczało kogoś nowo przybyłego na jakiś obszar. Podobnie jest z uchodźcami. Twierdzi, że każdy z nas jest takim nowakiem, bo każdy skądś przybył.

bESPoQlP

Jana Shostak zaczęła już prace nad rozpropagowaniem słowa. Na razie szuka ludzi, którzy pomogliby jej w całym przedsięwzięciu. Ma w planach zalanie sieci memami, ponieważ uważa, że to przez żart buduje się najsilniej poczucie przynależności.

Poparcie autorytetu. Udało jej się skontaktować z językoznawcą profesorem Janem Miodkiem, który powiedział, że trzyma za nią kciuki. Posłużył też radą wskazując, że liczba mnoga od słowa "nowak" powinna brzmieć "nowacy", a nie "nowaki". Tak będzie bardziej po polsku.

To nie pierwsza inicjatywa studentki. Wcześniej zasłynęła podczas Światowych Dni Młodzieży, kiedy na spotkaniu z papieżem Franciszkiem trzymała tabliczkę z napisem "Papa, call me".

bESPoQlV

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bESPoQmq
KOMENTARZE
(204)
666
5 lata temu
Ponieważ słowo "idiota" jest obciążone negatywnymi skojarzeniami, proponuję zastąpić je neutralnym "shostak".
nn
5 lata temu
niech ich sobie lepiej nazywa ''Shostaki''
ktosiek
5 lata temu
ech kolejny kretynizm aby tylko było o kimś głośno , dziwię się że miodek się na to złapał, ale może go ręcznie przekonała
bESPoQmr
Vod-nick
5 lata temu
Dno i porosty....
Vod-nick
5 lata temu
Dno i porosty....
jaro
5 lata temu
dziwnym zbiegiem okoliczności oni nie chcą u nas być. Za niskie zasiłki, zbyt nerwowi ludzie w Polsce. Jak czują uległość to wyżywają się w stadzie, jak czują buta nad sobą, to pokorni i cisi. Imamowie tam na wschodzie i w Niemczech przestrzegają ich żeby do Polski i do Rosji nie jechali bo tam mieszkają zwierzęta i mogą zabić...
katoliczka
5 lata temu
miala czym zablysnac
neurolog
5 lata temu
Tęcza zalała jej szare komórki. Żadna wieśniara z Białorusi nie będzie nam dyktowała warunków!
Jonatan
5 lata temu
Jest lepsza nazwa: gwałchodźcy.
Pola
5 lata temu
Proponuję "ciulik" - jest krótsze.
CO .....
5 lata temu
A dlaczego nie Waiss ( przybłęda )
Koneser
5 lata temu
pseudo profesorowi miodkowi na stare lata odbija.
robol polski
5 lata temu
Jak dla mnie to nie uchodźcy lecz lenie i tchórze.
bESPoQmj
Jarek
5 lata temu
A murzynów mieszkających w PL proponuję nazywać CZARNECKI :)
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić