aktualizacja 

Słynny przeciwnik Putina będzie się ubiegać o azyl w Wielkiej Brytanii

Michaił Chodorkowski sponsorował polityczną opozycję Putina. Teraz ściga go Kreml.

Słynny przeciwnik Putina będzie się ubiegać o azyl w Wielkiej Brytanii
(Forum, REUTERS/Peter Nicholls)

Chodorkowski rozważa ubieganie się o azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. Jest zagorzałym krytykiem prezydenta Rosji. Wszystko dlatego, że ten były potentat naftowy został właśnie oskarżony o zorganizowanie morderstwa. W 1998 r. miał zaplanować zabójstwo syberyjskiego burmistrza Nieftiejugańska, Władimira Pietuchowa.

Zdecydowanie rozważam proszenie o azyl w Wielkiej Brytanii. Putin widzi mnie – to oczywiste – jako poważne zagrożenie – powiedział Chodorkowski w BBC News.

Michaił Chodorkowski był dawniej najbogatszym Rosjaninem. Wielokrotnie krytykował Kreml. Oskarżył Putina, że doprowadził Rosję do stagnacji przypominającej tę z czasów sowieckich, a to może doprowadzić do upadku państwa.

Były szef nieistniejącej już imperium naftowego Jukos został skazany w 2005 roku na 10 lat więzienia - przypomina The Guardian. Wyrok zapadł za nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw. Jednak mimo iż prezydent uważa Chodorkowskiego za złodzieja, ułaskawił go w 2013 r. Wówczas biznesmen przekonywał, że nie będzie już się angażował w politykę. Od razu też opuścił kraj.

*Chodorkowski obecnie mieszka w Szwajcarii. * Tymczasem Rosja wysłała za nim list gończy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić