Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

SMS-y od ptaka rujnują Rosjan. Orzeł nadaje

55
Podziel się:

Kosztowne SMS-y od ptaka wyczerpały już budżet Rosjan. Orzeł stepowy z Syberii zaskoczył tamtejszych ornitologów nagłą wycieczką do Iranu. Teraz przymocowany do ptaka nadajnik wysyła naukowcom z Rosji niezwykle kosztowne wiadomości ze współrzędnymi.

Orzeł puścił z torbami rosyjskich ornitologów, wysyłając im SMS-y z Iranu.
Orzeł puścił z torbami rosyjskich ornitologów, wysyłając im SMS-y z Iranu. (PAP/DPA, McPHOTO)

Samica orła stepowego o imieniu Ming zaskoczyła rosyjskich ornitologów. Zwierzę było w drodze z Kazachstanu na Syberię, kiedy niespodziewanie zmieniło trasę i poleciało do Iranu. Nadajnik wciąż wysyła naukowcom współrzędne w wiadomościach SMS, które stały się poważnym wyzwaniem dla przewidzianego dla projektu budżetu.

Naukowcy badają trasy orłów z pomocą specjalnych nadajników. Urządzenie notuje współrzędne zwierzęcia i wysyła je, kiedy ptak znajdzie się w zasięgu sieci. W sumie ornitolodzy obserwują trasy 13 orłów stepowych.

Ming spędziła lato w Kazachstanie poza zasięgiem operatorów telefonii komórkowej. Potem tak szybko poleciała do Iranu, że nie dotarły do nas jej letnie lokalizacje. Teraz zatrzymała się na wysypisku śmieci w Iranie i wysyła nam setki SMS-ów ze swoimi letnimi lokalizacjami - informuje Elena Schneider, szefowa Centrum Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Nowosybirsku.

Zobacz także: Zobacz też: Ptak uciekł rekinowi. Zaskakująca nagranie świadka

Każda z wiadomości kosztuje naukowców 49 rubli, czyli około 3 zł. Ming "wydaje" około 10 tys. rubli dziennie, w efekcie środki przewidziane na roczny projekt badawczy już się skończyły. Zdesperowani naukowcy założyli w internecie zbiórkę, której tytuł można przetłumaczyć na "Doładuj telefon orła".

Do tej pory ornitolodzy zebrali 100 tysięcy rubli. Kiedy historia Ming dotarła do MegaFon, operatora telefonii komórkowej, dług orłów miał zostać zamknięty. W przyszłości ornitolodzy mają dostać specjalną taryfę uwzględniającą specyfikę migracji orłów.

Naukowcy nie mogą oszczędzać na Ming i jej pobratymcach. Ornitolodzy podkreślają, że orły stepowe są gatunkiem zagrożonym wyginięciem i tylko poznając trasy ich migracji będzie można zapewnić im ochronę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(55)
MON
3 lata temu
To był irański dron ORZEŁ wyprodukowany w Mielcu. Łyso wam onuce putina?
adam
3 lata temu
Kartę bociana z Polski przejął ktoś w Afryce i dzwonił za free .
Zuzia
3 lata temu
Niech do niej zadzwonią żeby przestała...
Marek zol
3 lata temu
namawiam orła na odwiedzenie Australii będzie drozej
Zim
3 lata temu
Rosja to stan umysłu
;-))
3 lata temu
Przepiękny ptak , zachwycający widok
🌚🌚🌚
3 lata temu
Taka technologia i nie można wyłączyć nadajnika?🙄
Ups
3 lata temu
Orzeł nie wytrzymał smrodu onuc i postanowił wylądować w Iranie.
Wyłączyć syst...
3 lata temu
i po ptokach !
zaczarowan ol...
3 lata temu
bo oRZEl powinien MiEC wlASNE STADo GolEbi loTNiCZyCh Golab lEci Do SklEpu ZDobywA lokAlNA poCZTowkE lECi Z NiA Do NAukowCow A TAMCi wiedza GDZiE oRZEl pRZEbywA
xcv
3 lata temu
piękny ptak, dobrze, że jest pod obserwacją i ochroną
Polak
3 lata temu
Ruskie nie mają pieniędzy?. Nie rozśmieszajcie mnie. Od setek lat Ruskie prowadzili zaborczą politykę i gospodarkę terenów, dóbr i kultury i nie mają kasy? Niech zaczną wysprzedawać okupione krwią ziemie z zaborów, grabieży i wymuszeń. Mają tej ziemie najwięcej na kuli ziemskiej.
lki
3 lata temu
heheheh lataj ptaszku lataj :D
df
3 lata temu
Stirlitz dalej nadaje.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić