Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Środek na chwasty powoduje raka? Unia pozwoliła go sprzedawać

29
Podziel się:

Komisja Europejska planuje przedłużenie licencji na używanie dyskusyjnego glifosatu, organicznego związku, który może być rakotwórczy. Glifosat jest składnikiem Roundupu, popularnego także w Polsce środka do zwalczania chwastów.

Środek na chwasty powoduje raka? Unia pozwoliła go sprzedawać
(Flickr/Mike Mozart)

Światowa Organizacja Zdrowia oceniła glifosat jako „prawdopodobnie rakotwórczy”. Chwastobójczą substancję opatentowała amerykańska firma Monsanto. Od prawie 50 lat glifosat uznawany jest za cudowną chemię na pozbycie się niechcianych roślin z pól i ogródków. Teraz okazuje się, że związek może wywołać u ludzi chłoniaka nieziarniczego.

*Zgoda na dalszą produkcję dyskusyjnego związku miałaby być wydana na 15 lat. *Komisja Europejska w projekcie zaznaczyła, że podjęła decyzję "po wnikliwej analizie sytuacji" – donosi Guardian.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ocenił w listopadzie 2015 r., że związek nie jest rakotwórczy. Unijna organizacja zaproponowała jednak bezpieczną dawkę dzienną glifosatu. Wynosi ona 0,5 miligrama na kilogram masy ciała. To przekłada się na spożywanie dziennie 400 kg warzyw lub owoców, które były pryskane Roundupem.

Nie jest prawdopodobne, by ta substancja była rakotwórcza - powiedział Jose Tarazona, kierujący działem pestycydów w EFSA.

Przeciwnicy chemii uważają, że badania EFSA nie są poparte dowodami. 96 wybitnych ekspertów z całego świata napisało w tej sprawie list do unijnego komisarza zdrowia Vytenisa Andriukaitisa. Prosili go, by nie brał pod uwagę badań urzędu.

Glifosat jest powszechnie stosowany w rolnictwie. Brytyjscy naukowcy znajdują jego ślady nawet w pieczywie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
oprysk wiedzy
7 lat temu
Tak jest :Rundapem lub jego zamiennikami pryska się przez zbiorami często zboża !!!! czy większy i nowocześniejszy rolnik to na 100% pryska aby zboże było ,,martwe" i zbiór kombajnem jest lżejszy! Następnie sprzedajemy zboże do młyna a z tego robią mąkę i dalej pieczemy chleb,ciasta,makarony ,kluski itd. ...............a potem po latach na onkologie i ,,koniec''!
tomm66
7 lat temu
Rundapem pryska się przez zbiorami często zboża !!!! aby zboże było ,,martwe" i zbiór kombajnem jest lżejszy!
Robert
7 lat temu
Proponuje obejrzeć film "Świat według Monsanto" (jest w sieci) i więcej już nic nie trzeba aby zrozumieć tę decyzję.... Globalne mafie maja wszystkich.... w kieszeni....
OBIEKT.III
7 lat temu
Za Adolfa był cyklon B, a jego ziomale zezwalają na Roundup, ale sami w...............z inkubatorów...
Janina
7 lat temu
No i zamiast skupiać się na takich tematach, to ludzie poszli na wojnę . Nawalanka Petru z PiSem jest żenująca, prowadzi do destrukcji , do rozłamu. Ludzie opamiętajcie się. Jest tyle ważnych tematów do rozwiązania. Zanim zostanie rozstrzygnięte kto ma rację : Kaczyński czy Petru, zostaniemy wytruci a Unia nam nie pomoże. Tego możemy być pewni.
fat boy
7 lat temu
glifosatem pryszcze się rzepak, pszenicę, jęczmień, ziemniaki i inne przed zebraniem- minimalny okres przed zbiorem to 14 dni.ma to ułatwić zbiór i przechowywanie. z moich obserwacji żaden z rolników nie czeka 14 dni. czasami dosłownie 5 dni. i krócej. powinno się zabronić oprysków przed zbiorami.
nick
7 lat temu
lobbyści przekupią decydentów do wszystkiego, nawet do robienia wędliny bez mięsa. aspartam to kolejny dowód na przekręt.
eta
7 lat temu
Niesamowite ?
rolnik
7 lat temu
Wpiszcie sobie-glifosat w oleju rzepakowym. Ja od lat nie używam rzepakowego właśnie dlatego. Absolutnym skandalem jest dopuszczenie oleju uzyskanego z desykacji rzepaku glifosatem do spożycia. Bio diesel proszę bardzo ale nie na patelnię.
farmer
7 lat temu
lepiej zacznijcie się bać, bo przez umowę o handlu UE-USA będą do nas trafiały produkty z USA, gdzie nie tylko bardzo dużo używa się glifosatu, ale także substancji czynnych, które już dawno zostały wycofane z naszego rynku ze względu na ich szkodliwość. Np atrazyna zakazana u nas już z 10 lat, a amerykańce masowo pryskają nią konwencjonalne uprawy kukurydzy do dziś bo jest tania i bardzo skuteczna). natomiast kukurydze GMO mają często gen odporności na glifosat, więc uprawy GMO odchwaszczają glifosatem.
g
7 lat temu
NWO.Monsanto.Codex Alimentarius.
Bigos
7 lat temu
Lepiej sprawdźcie co jest w kosmetykach!!!
ola
7 lat temu
chemia to chemia i nic dobrego nie będzie,czy ludzie są tak naiwni używajac te swinstwa myslą ze nie będzie konsekwencji, ktos chyba nie mysli.
Polak
7 lat temu
Randap to broń biologiczna, stworzona przez Monsanto w celu depopulacji planety. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Monsanto zostało zakupione przez Billa Gatesa - ŻYDA, który mówi i pisze, że ludzi jest na Ziemi za dużo i przydałoby się zmniejszyć liczebność, czym wpisuje się w obserwowany od dziesięcioleci trend popualrny wśród globalistycznych bandytów, którzy dążą do zmniejszenia ludzkiej populacji o 90-95%. Rolnik to ktoś, kto pracuje na polskiej ziemi, mając świadomość, iż od jakości pożywienia dostarczanego Narodowi Polskiemu zależy jego przyszłość. Natomiast jeśli używa randapu na produktach sprzedawanych Narodowi, jest zwykłym antypolskim chamem, szkodnikiem antynarodowym i pachołkiem globalistów. Kiedyś plony zebrane z pola dosuszało się, a teraz to co, nie można? Niech liczą sobie za pracę tak, żeby zarabiać, ale niech to będzie zdrowe. Chiny są dobrym przykładem stosowania różnego rodzaju trucizn w rolnictwie, z bardzo już widocznymi skutkami. Chcecie tak żyć?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić