Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm. Przez brak ruchu nastolatki rujnują sobie zdrowie

7
Podziel się:

Aż czworo na pięcioro nastolatków w przedziale wiekowym 11-17 lat unika ruchu. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, jak poważne mogą być konsekwencje ich bezczynności. WHO ostrzega – kolejne pokolenie wyrasta na chorowitych dorosłych.

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm. Przez brak ruchu nastolatki rujnują sobie zdrowie
(East News, Elnur)

Raport Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawia złudzeń. Na całym świecie zapanowała swego rodzaju "epidemia" braku aktywności wśród najmłodszych. Jak podaje BBC, ta tendencja utrzymuje się zarówno w biednych i bogatych krajach.

*W okresie dorastania należy ćwiczyć przez co najmniej godzinę dziennie. * Naukowcy zwracają uwagę, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na naszą kondycję, lecz także stan psychiczny. Dodatkowo uprawianie sportu pomaga rozwijać umiejętności społeczne.

Specjaliści są przekonani, że ruch dodatnie wpływa na kondycję mózgu. Nastolatki, które regularnie ćwiczą, łatwiej przyswajają nowe wiadomości, a nauka sprawia im mniejsze trudności niż rówieśnikom. Dlaczego w takim razie dzieci tak usilnie unikają wysiłku fizycznego? Naukowcy wykazują, że nie chodzi wcale o lenistwo.

Zobacz także: Zobacz też: Podatek cukrowy. GIS chce podnieść ceny słodkich produktów

Okazuje się, że za problemy młodzieży odpowiedzialni są... rodzice. Dla opiekunów współczesnych nastolatków priorytetem są osiągnięcia naukowe. Zamiast zachęcać podopiecznych do polepszania kondycji, zapisują ich na kolejne zajęcia dodatkowe i korepetycje.

Rodzice często boją się pozwolić dziecku na jazdę rowerem lub samodzielny spacer. Kierują się obawą, że w trakcie takiej wyprawy nastolatkowi może przytrafić się coś złego. Nie bez znaczenia pozostaje łatwość w dostępie do cyfrowego świata. Od wyjścia na dwór atrakcyjniejsza wydaje się perspektywa gry na tablecie.

W których krajach młodzi nie dbają o swój organizm? Najczęściej ruszają się nastolatki z Bangladeszu (34 procent) a najrzadziej – młodzi chłopcy na Filipinach (aż 93 procent) i dziewczęta z Korei Południowej (97 procent).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Jbuloooh
3 lata temu
Gyfhvdyvk ljifufjv huvmofyc kvjfydh njpo i? Vjcychchvfu o g ystdgub gigu udtshfj? Gudyfyfyvuv o Hydyfih cdffychchcjb kbuvvu. Vucyc...
Skoczek :-)
3 lata temu
Wiem, ze to moze naiwne rozwiazanie, ale warto chociaz skakac na skakance.
Matka
3 lata temu
Należę do pokolenia, które prawie wychowało się na podwórku. Po szkole, każdy dzieciak zaraz po obiedzie biegł na podwórko i tam hasał do woli. Było granie w piłkę, gimnastyka na trzepaku itp. Było dużo ruchu, dużo skakania i biegania. A po tym, chętniej odrabiało sie lekcja domowe. a teraz co? Dzieciaki po szkole siadają po szkole do komputera, potem odrabianie lekcji i tak to przeważnie wygląda. W ogóle rośnie nam pokolenie głuchych i garbatych i taka jest prawda.
Grzesiek
3 lata temu
najwiekszy dramat mają przez to lewandowska, chodakowska i inni fit trenerzy z instagrama bo nie mogą wycisnąc hajsu z nastolatkow na nowe porsche :-)
blej
3 lata temu
Zbliża się grudzień a wtedy nikt się nie rusza, ani dzieci ani dorośli. Kolejny durny artykuł stworzony tylko po to, aby przyczepić się do nastolatków. Już widzę, jak nastolatek zmęczony po 8 godzinach w szkole będzie miał ochotę na ruszanie się, nie mówiąc już o zadaniach domowych i nauce na sprawdzian następnego dnia.
wrrr
3 lata temu
Dzieciaki siedzą w szkołach do 16 a potem spędzają godzinę lub dwie na zadaniach domowych i nauce, to kiedy mają się ruszać? 45 mniut WFu, z czego 10 minut to sprawdzanie obecności nie sprawi, że dzieciaki nie będą otyłe. Nie każdy ma siłownię blisko domu i nie każdego stać na karnet.
kokos
3 lata temu
W wieku 17 lat to się biega, gra i chodzi na siłownię. Nie wiem jak bardzo trzeba być przegrywem by się w ogóle nie ruszać.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić