Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm. Przez brak ruchu nastolatki rujnują sobie zdrowie

12

Aż czworo na pięcioro nastolatków w przedziale wiekowym 11-17 lat unika ruchu. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, jak poważne mogą być konsekwencje ich bezczynności. WHO ostrzega – kolejne pokolenie wyrasta na chorowitych dorosłych.

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm. Przez brak ruchu nastolatki rujnują sobie zdrowie
(East News, Elnur)

Raport Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawia złudzeń. Na całym świecie zapanowała swego rodzaju "epidemia" braku aktywności wśród najmłodszych. Jak podaje BBC, ta tendencja utrzymuje się zarówno w biednych i bogatych krajach.

*W okresie dorastania należy ćwiczyć przez co najmniej godzinę dziennie. * Naukowcy zwracają uwagę, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na naszą kondycję, lecz także stan psychiczny. Dodatkowo uprawianie sportu pomaga rozwijać umiejętności społeczne.

Specjaliści są przekonani, że ruch dodatnie wpływa na kondycję mózgu. Nastolatki, które regularnie ćwiczą, łatwiej przyswajają nowe wiadomości, a nauka sprawia im mniejsze trudności niż rówieśnikom. Dlaczego w takim razie dzieci tak usilnie unikają wysiłku fizycznego? Naukowcy wykazują, że nie chodzi wcale o lenistwo.

Zobacz także: Zobacz też: Podatek cukrowy. GIS chce podnieść ceny słodkich produktów

Okazuje się, że za problemy młodzieży odpowiedzialni są... rodzice. Dla opiekunów współczesnych nastolatków priorytetem są osiągnięcia naukowe. Zamiast zachęcać podopiecznych do polepszania kondycji, zapisują ich na kolejne zajęcia dodatkowe i korepetycje.

Rodzice często boją się pozwolić dziecku na jazdę rowerem lub samodzielny spacer. Kierują się obawą, że w trakcie takiej wyprawy nastolatkowi może przytrafić się coś złego. Nie bez znaczenia pozostaje łatwość w dostępie do cyfrowego świata. Od wyjścia na dwór atrakcyjniejsza wydaje się perspektywa gry na tablecie.

W których krajach młodzi nie dbają o swój organizm? Najczęściej ruszają się nastolatki z Bangladeszu (34 procent) a najrzadziej – młodzi chłopcy na Filipinach (aż 93 procent) i dziewczęta z Korei Południowej (97 procent).

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić