Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

Święta wpędzają w długi. 60 proc. Polaków ma problemy

181
Podziel się

Z powodu wydatków w Boże Narodzenie ponad 60 proc. Polaków ma problemy z opłaceniem bieżących zobowiązań.

Święta wpędzają w długi. 60 proc. Polaków ma problemy
(East News)
bFdTSmCt

Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków. Co trzecia osoba na prostą wychodzi w styczniu, niektórzy dopiero w marcu – wynika z danych BIG InfoMonitor. Przekładanie płatności rachunków i zapożyczanie się nie rozwiążą problemu, a tylko pogłębią zadłużenie – podkreślają eksperci. To właśnie w lutym i marcu do rejestru trafia zazwyczaj najwięcej dłużników.

Spytaliśmy Polaków o wskazanie dwóch najtrudniejszych dla swojego portfela miesięcy w roku. Pewnie nie jest zaskoczeniem, że prawie 2/3 wybrało grudzień. To wyjątkowo trudny czas dla naszych finansów. Wydatki są na tyle duże, że 1/3 badanych powiedziała, że dopiero w styczniu wychodzą na prostą, a niektórym zdarza się jeszcze w lutym mieć problemy finansowe i kłopoty z opłacaniem zobowiązań po tym, jak ich kieszenie wydrenowały wydatki świąteczne i sylwestrowe – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Halina Kochalska, ekspertka Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

bFdTSmCv

Wyniki badań „Nastawienie do finansów”. Wykonanało je Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor. Wynika z nich, że 62 proc. Polaków ma w grudniu problemy z opłaceniem bieżących rachunków, czynszu, rat kredytów i pożyczek. Świąteczne i sylwestrowe zakupy stanowią wyzwanie finansowe częściej dla kobiet (67 proc.) niż dla mężczyzn (56 proc.).

Wśród badanych na problemy finansowe wynikające z okazji grudniowych wskazują też osoby młode, między 18 a 34 rokiem życia (67 proc.). Większość z nich poza prezentami świątecznymi i wydatkami związanymi z organizacją Bożego Narodzenia, przykłada się też do organizacji sylwestra albo musi wyłożyć spore pieniądze na imprezy sylwestrowe. Te dwa wydatki razem są już sporym obciążeniem – analizuje Halina Kochalska.

Inaczej jest w różnych częściach kraju. Badanie pokazało również, jak grudniowe wydatki wpływają na sytuację finansową mieszkańców poszczególnych województw.

Problemy finansowe w grudniu częściej wskazują mieszkańcy województwa świętokrzyskiego (81 proc.). Także mieszkańcy województwa podlaskiego i lubelskiego mówili w ok. 50 proc. przypadków, że jest to dla nich okres problematyczny pod względem finansów. Negatywnie wyróżnia się jeszcze województwo łódzkie, gdzie 69 proc. badanych stwierdziło, że w grudniu nie jest łatwo dla portfela – wskazuje ekspertka BIG InfoMonitor.

bFdTSmCB

Część osób nie jest w stanie wytrzymać grudniowych wydatków i ma problemy z dopięciem budżetu. A wówczas albo idzie po pożyczkę, albo odkłada na kolejne miesiące opłacenie bieżących rachunków. Gdy brakuje pieniędzy w portfelu, najczęściej na później przekładamy spłatę pożyczki od znajomych i rodziny.

Pożyczki od najbliższych i znajomych na pewno nie zostaną spłacone w grudniu. My potrzebujemy więcej pieniędzy w tym czasie, ale dłużnik też na pewno nam ich wtedy nie odda. Następnie przekładane na później są wszelkie płatności szkolne, składki, rady rodzicielskie. Przekładamy też chętnie płatności za przedszkole czy żłobek. Polacy mniej przejmują się także ratą za samochód. Z kolei rata kredytu mieszkaniowego jest na szczycie hierarchii spłacalności – wymienia Halina Kochalska.

Niektórych kuszą krótkoterminowe pożyczki, a podczas zakupu bożonarodzeniowych prezentów – odroczone raty płatności. To jednak, zwłaszcza w połączeniu z przekładaniem części rachunków na później, może się skończyć poważnymi kłopotami. Dane BIG InfoMonitor wskazują, że to w lutym i marcu do rejestru dłużników trafia zazwyczaj więcej osób niż wynoszą średnie miesięczne statystyki. Obecnie 2,8 mln osób ma dług przekraczający 200 zł. Łączne przeterminowane zobowiązania przekraczają 73 mld zł, a jedna osoba ma do spłaty średnio 26,6 tys. zł.

– Ważne, żeby nie przekładać rachunków na szczególnie wysokie kwoty, bo w przyszłym miesiącu znów będziemy mieć problem z opłacaniem wszystkiego. Jeśli wierzyciel nie jest cierpliwy, po wysłaniu wezwania do zapłaty może nas już po 30 dniach od terminu płatności wpisać do rejestru dłużników biura informacji gospodarczej. Obecność w rejestrze sprawi, że będziemy mieć ograniczony dostęp do kredytów, pożyczek, różnego rodzaju zakupów usług telekomunikacyjnych, telewizyjnych i abonamentów – podkreśla Halina Kochalska.

bFdTSmCC

Źródło: Newseria

bFdTSmCW
KOMENTARZE
(181)
alka
3 lata temu
emerytów stać, tych "kombatantów z wycietego lasu" oraz nieroby +500. Już wydali mikołajowe talony a teraz wydają świąteczne. Nasi dzielni posłowie i posłanki wydadzą swoje na zielonych wyspach bo w Polsce już im za nudno.
Górnik
3 lata temu
Tak durnego artykułu dawno nie czytałem.
Ja
3 lata temu
Kto pisze te różne głupoty w sieci?Niektóre artykuły to są tak głupie że włosy stają dęba. Problemy z kasą? Kto ma? Ja tylko widzę jak rodacy worami wynoszą zakupy z marketów i odjeżdżają firmami.
bFdTSmCX
Paweł
3 lata temu
I tak zatraca się sens tych świąt. Właściwie to po co wspominać narodzenie Chrystusa, skoro jest choinka, prezenty, żarcie i gorzała. A i z rodziną jest okazja się pokłócić.
Gyui
3 lata temu
Do pracy rodacy
Ignaś
3 lata temu
Jak sie nie pości to niema co sie objadać. Paluszki z solą, paluszki z makiem, paluszki bez i starczy
Uk
3 lata temu
Niestety polska to wciąż bieda z nędza ...
Rp
3 lata temu
To niemozliwe. Pis twierdzi ze Polakom zyje się zarąbiście dzięki ich rządom
Yyy
3 lata temu
No i niech sie głupki wytępiają...
Czy to jest o...
3 lata temu
Skoro stać ich na wyjście na prostą w styczniu to muszą zarabiać co najmniej z 10 tysięcy. Normalnie zarabiający po 2500 na prostą wychodzą w maju zaczynając odkładać na wrzesień i wydatki związane ze szkołą. Nie wspominając o wakacjach
Kocham Święta
3 lata temu
Ha ha ha Ho Ho Ho hi hi ha, głupie, głupsze, najgłupsze
anikorn
3 lata temu
No wlasnie komercja i jeszcze raz komercja. A kto powiedzial, ze trrzeba kupic tyle, zeby po swietach polowe wyrzucic. Polacy nie potrafia poprostu zrobic zakupow jak na zwykly weekend Co tam nie moja bieda
Antypożyczkow...
3 lata temu
Zarabiam średnio ,ale cos koło trójki. Żona także cos nieciś .Dzieci juz na swoim.Nie biedujemy,ale tez nie wydajemy pieniędzy nierozsądnie. Przede wszystkim nalezy regulować opłaty stałe.Nalezy zaplanować pieniądze na swięta i prezenty.To przecież jasne i chyba nie jest trudne do zrozumienia. Żadnych pożyczek,noi sa takze oszczedności.Grudzień ,czy Styczeń nie bedzie dla nas trudnym miesiacem,ponieważ juz wcześniej wzięlismy to pod uwagę.To tyle
bFdTSmCP
ja
3 lata temu
Nie biorę kredytów , wolę zaoszczędzić i kupić za gotówkę . Wigilia u nas ... barszczyk z uszami ale mięsnymi , ziemniaczki surówka rybka , deser własnoręcznie zrobiony tort lub placek i wsio , żarcia robi się tyle żeby nie było potrzeby wyrzucać . tyle w temacie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić